Osnovna škola Ivan Lacković Croata iz Kalinovca proslavila rođendan “U čast prirode”

U cast prirode Kalinovac 02062017 033

Jučer, 2. lipnja 2017. godine, za osnovnu školu Ivana Lackovića Croate u Kalinovcu bio je osobito svečan dan, jer osim što škola slavi svoj rođendan, ona slavi i svoj uspjeh na području ekologije, a to je stjecanje  dijamantnog statusa međunarodne eko škole. Dugogodišnjim aktivnim djelovanjem, provedbom brojnih aktivnosti, projekata i programa ućenici i djelatnici škole pokazali su da je eko škola za njih način življenja, pa smo tako i samu svečanost održali u središnjem kalinovečkom parku.


 

Važni partneri i podrška ovom programu su kumovi škole: Općina Kalinovac i Uprava hrvatskih šuma- Podružnica Koprivnica.

Stoga za ovaj svečani rođendan školi i “U čast prirode” kako i nosi naziv školske priredbe, učenici i djelatnici priredili su bogat program koji je podijeljen u više dijelova. Prvi dio je posvećen postignućima škole u području ekologije, dok se drugi dio odnosio na velikog likovnog umjetnika, čovjeka i humaniste  Ivana Lackovića CROATE čije ime ponosno nosi naša škola. Završni dio programa posvećen je uspjesima i postignućima koje su postigli ove školske godine promovirajući znanje i uspjeh učenika i njihovih mentora, te time i samu školu.

Poseban trenutak večeri bio je podizanje zelene zastave pod posredstvom kuma škole, upravitelja Hrvatskih šuma iz Koprivnice, Mirka Kovačeva s učenicima  Monikom Pantelić i Ivanom Vlašićem te eko modna revija gdje su učenici  pokazali svoje eko modne kreacije izrađene od otpadnih materijala. Kreacije su bile procjenjivane od strane članova stručnog povjerenstva koji su odabrali deset najmaštovitih kreacija.

Program su uveličali svojim dolaskom dožupan Darko Sobota te načelnik općine Kalinovac, Branko Sobota.

Program je započeo obraćanjem ravnateljice škole, Mirjane Bazijanec sa pozdravima dobrodošlice i zahvalama na dugogodišnjem prijateljstvu i suradnji sa kumovima i prijateljima škole.  

Učenica Lorena Vrapčević podsjetila je sve prisutne na ekološke aktivnosti i projekte u kojima je sudjelovala naša škola. O njima možete više pročitati ako posjetite kutak ekološke skupine na sljedećoj web adresi:  http://os-kalinovac.skole.hr/eko 

Da pjesma može imati svoje boje uvjerili su nas recitatori Martin Miklić i Nika Ročević pjesmom „Zelena pjesma“ pjesnika Paje Kanižaja. 

Učenici dramske skupine, pod vodstvom učiteljice Jasminke Stankir, pripremili su igrokaz „Reumatični kišobran“. Poletne i vesele članice Plesne skupine Potočnice, pod mentorstvom učiteljice Marine Željeznjak igrokaz su upotpunile plesnim pokretima.

Poruke eko modne revije, čiju je ideju prenijela u stvarnost učiteljica Martina Lovrak Ivanov, predstavili su njezini učenici noseći kreacije izrađene od otpadnih materijala poput plastike, papira, kartona, starih cd-a, folije, žice i mnogih drugih. Revija je vrednovana i od strane članova stručnog povjerenstva za ocjenjivanje kojega su sačinjavali modno osviješteni učitelji: Martina Lovrak Ivanov, Lena Njemeček i Hrvoje Baltić.

Stručno povjerenstvo odabralo je deset najmaštovitijih kreacija. Svi učenici, sudionici modne eko revije nagrađeni su nagradama naših sponzora: slatkim paketom Općine Kalinovac, majice sa eko printom obitelji Benšić te Profilovim paketom. Dobitnici titula najmaštovitijih kreacija dobili još i posebne nagrade: ulaznice na bazene Cerine, ulaznice za Kino Velebit, poklon bon frizerskog salona Zlata, poklon bon pizzerije Lalu te poklon bon frizerskog salona Bema.

Tamburaški školski orkestar u suradnji sa školskim zborom pod voditeljstvom učitelja Darka Gabaja i Viktorije Hrženjak je svojim notama i glasovima slavio prirodu i svoj zavičaj skladbama „Priroda i mi“ i „Nek uvijek živi podravski dom“, „Nek svud ljubav sja“ i „Svijet, svijet“.

Posebno svečan trenutak večeri nastupio je podizanjem zelene zastave od strane kuma naše škole, upravitelja Hrvatskih šuma Podružnice iz Koprivnice, Mirka Kovačeva s učenicima Monikom Pantelić i Ivanom Vlašićem. U ime škola sa svim svojim učenicima i djelatnicima škole, ali i mještanima Kalinovca i ovom prigodom škola se zahvaljuje na podršci i vjeri u program kojega su zajednički provodili  s ciljem očuvanja okoliša, razvoja ekološke osjetljivosti i promicanja održivog razvoja. „Za ljepši i čišći Kalinovac“.

Učenice Lara Živko i Anita Aurer, učenice 8. razreda te Mihaela Lugarov, učenica 6. razreda, pod vodstvom profesorice Petre Šerbeđija izrazile su osjećaje ljubavi prema podravskom kraju i njezinim ljepotama vlastitim literarnim ostvarajima kojima su ujedno i sudjelovale na natječaju za mlade pjesnike.

Mala dramska skupina pod vodstvom učiteljice Jasminke Stankir izvela je igrokaz Pjetao i lisica.

Mali folklor Kulturno umjetničkog društva Grgur Karlovčan iz Kalinovca, pod vodstvom učiteljice Jasne Miklaušić uz pratnju tamburaša, pjesmom i plesovima prikazao je podravsku kulturu i tradiciju.

Učenica sedmog razreda, Klara Benšić predstavila nam je školski suvenir kojega su osmislili učenici Kreativne grupe Domaćinstvo, pod vodstvom učiteljice Mirjane Danček, koja svojim radom razvija poduzetništvo. Valja istaknuti i marljivost učiteljice i njezinih učenika koji nas svojim unikatnim radovima predstavljaju na svim manifestacijama. 

Program se bližio kraju podjelom nagrada najuspješnijim učenicima i njihovim metorima među kojima posebno izdvajamo:

Elena Zvonar, učenica 7. razreda-  1. mjesto iz geografije pod mentorstvom prof. Elizabete Trepotec Marić.

Sudjelovala je na županijskoj smotri likovnog stvaralaštva mentorstvom prof. likovne kulture Hrvoja Baltića i županijskom natjecanju „Čitanjem do zvijezda“ pod mentorstvom prof. Igora Radmilovića.

Luka Vedriš, učenik 5. razreda- osvojio je 3. mjesto iz matematike pod mentorstvom učiteljice Marine Željeznjak, te ostvario zavidan rezultat  i na međunarodnom matematičkom natjecanju „Klokan bez granica 2017. “član je šahovske ekipe koja je sudjelovala na županijskom natjecanje u šahu i osvojila 3. mjesto pod mentorstvom učitelja Miroslava Rabađije.

Matko Balala učenik 6. razreda- osvojio je 2. mjesto na županijskom natjecanju iz matematike, pod mentorstvom učiteljice Marine Željeznjak, te ostvario zavidan rezultat  i na međunarodnom matematičkom natjecanju „Klokan bez granica 2017. “,član je šahovske ekipe koja je sudjelovala na županijskom natjecanje u šahu i osvojila 3. mjesto pod mentorstvom učitelja Miroslava Rabađije.Njegov likovni rad  predložen je na državnu razinu natjecanja pod mentorstvom prof. likovne kulture Hrvoja Baltića.

Priznanje za postignuti rezultat  na međunarodnom matematičkom natjecanju „Klokan bez granica 2017. “ primit  će učenici:

Tena Moslavac -2. razred

Sara Balala – 4. razred

Lana Plazek – 6. razred

Ivan Miklić – 7. razred

Priznanje za uspješnu promociju škole na brojnim priredbama i  manifestacijama koje promiču literarno stvaralaštvo, njeguju običaje i tradiciju Podravine primit će učenica 8. razreda Anita Aurer.

Uključenjem u Projekt Croatian Makers lige pod mentorstvom prof. Darija Čamilović, priznanje za uspješnu promociju škole u području informatike, robotike, automatike i programiranja te razvoj ideja  primit će učenici: Dorian Aurer, Ivan Miklić, Mate Balala i Benedikt Lončar.

Program školske priredbe vodile su učenice: Lana Bazijanec i Adrijana Kovačević. 

Dijana Habijanec