Inicijativa za izgradnju Gospodarskog centra za promet voća i povrća

Klub SDP-a i HL-a uputio je u proceduru na Županijskoj skupštini Odluku o inicijativi izgradnje Gospodarskog centra za promet voćem i povrćem.

Izvijestili su da žele pomoći malim poljoprivrednicima da lakše plasiraju svoje proizvode na tržište i povežu se s prehrambenom industrijom na području naše županije i šire.

„Na području naše županije, prema dostupnim podacima, trenutno ima registriranih 109 povrtlara i 270 voćara koji nakon ulaska u Europsku uniju moraju zadovoljiti propise ispravnosti i sigurnosti hrane prilikom plasiranja svojih proizvoda na tržište Europske unije. Ujedno na području županije i okolice postoji više pogona koji se bave preradom poljoprivrednih proizvoda koji bi u svom radu mogli koristiti usluge Gospodarskog centra.

Svjedoci smo izjava vodećih ljudi nekoliko kompanija koji žele suradnju s proizvođačima voća i povrća na području županije, međutim uvijek se javlja problem organizacije otkupa i potrebnih količina. Isto tako mnogi proizvođači  ne mogu zadovoljiti uvjete trgovačkih centara jer za takvu vrstu proizvoda  nemaju adekvatne uvjete skladištenja. Također, zbog nedostatka hladnjača i skladišnog prostora prisiljeni su svoje proizvode što prije prodati često po najnižoj cijeni s velikim rokovima naplate. Sve ovo pokazuje da izgradnja ovakvog Gospodarskog centra je ekonomski i društveno opravdana.“

Tijekom lokalnih izbora 2017. godine župan Darko Koren inicirao je sastanak s ministrom Tolušićem i predstavnicima prehrambene kompanije Podravka na temu razvoja poljoprivrede Koprivničko-križevačke županije. Od toga dana do danas, osim predizborne liste želja i lijepih riječi nije napravljeno ništa. Smatramo da naša županija ima kapacitete da kroz PORA-u i prehrambeni sektor pomogne u razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava na području naše županije te na taj način zaustavi iseljavanje iz ruralnih dijelova županije i omogući razvoj poljoprivrede našeg kraja.“

Predsjednik Kluba članova Županijske skupštine SDP-a, HL-a:

Željko Vugrinec