Glasnik župe svetog Jurja 361/20

Br. 361/20 – 13. 09. 2020. – 24. NEDJELJA KROZ GODINU   

„Mržnja i srdžba jednako su gnusne, i grešan ih čovjek obje u sebi nosi.“ (Sirah 27,30) 

                                        Čavli u ogradi

Bio jedan dječak koji je imao lošu narav.  Dječakov je otac htio naučiti sina da obuzda svoju narav pa mu je dao vrećicu punu čavala rekavši mu da svaki put kad se razbjesni, i ne bude se mogao obuzdati, zabije jedan čavao u ogradu. Prvoga je dana dječak u ogradu zabio trideset i sedam čavala. Sljedećih nekoliko mjeseci naučio je obuzdavati svoj bijes i količina se zabijenih čavala počela umanjivati. Otkrio je da je lakše obuzdavati svoju narav, nego zabijati čavle u ogradu.

I tako je došao dan u kojemu se nijednom nije razbjesnio. Pohvalio se ocu, a otac mu reče neka ubuduće, kad god uspije obuzdati svoju narav, izvuče jedan čavao iz ograde.

Prolazili su dani, a jednoga je dana dječak mogao reći svojemu ocu da je izvukao sve čavle iz ograde. Otac uzme sina za ruku i povede ga k ogradi. Reče mu: ‘Dobro si učinio, sine moj, ali pogledaj sve te rupe u ogradi. Ograda više nikada neće biti ista. Kada u bijesu govoriš, riječi ostavljaju ožiljak onako kako čavli ostavljaju rupe u ogradi. Možeš čovjeka ubosti nožem i izvući nož, ali poslije toga više nije bitno koliko puta kažeš da ti je žao, jer rane ostaju.


Dragi župljani, suradnici i prijatelji!

Rana izazvana riječima jednako je bolna kao i ona izazvana nožem. Ožiljci ostaju!

Bijes, pohlepa, zavist i ostale naše mane imaju štetan utjecaj ne samo na nas i na naš duhovni rast, nego i na one koji nas okružuju.

Učimo se obuzdavati svoje strasti i slabosti te praštajmo jedni drugima, na što nas poziva i današnje evanđelje. Neka nam Gospodin svojom milošću pritekne u pomoć da i bude tako, kako bismo primajući njegov oprost i istovremeno opraštajući svima koji su nas na bilo koji način povrijedili.

Vlč. Filip Jakupec – NOVI KAPELAN U ĐURĐEVCU (autobiografija)

Zovem se Filip Jakupec, rođen sam 11.5.1995. u Koprivnici, a dosad sam živio u Pitomači s roditeljima i dvije godine mlađim bratom. Osnovnu sam školu završio u Pitomači, a Prirodoslovno-matematičku gimnaziju u Virovitici.

Poziv sam nejasno osjetio već sa 7 godina, kada sam prvi put imao svoje „djetinje mise“ u krugu obitelji. Privlačio me i zanimao lik svećenika na oltaru. U petom razredu tadašnji me kapelan vlč. Ivica Puškadija ml. pozvao da postanem ministrant i tako počinjem svakodnevno služiti kod oltara, sve češće biti prisutan u životu Župe sv. Vida Mučenika u Pitomači te je naposljetku Crkva postala kao moja druga obitelj. Žarko sam želio Bogu biti što bliži i što potpunije Mu pripadati te sam se stoga zapitao je li možda svećeništvo moj životni poziv. U tom ponekad mirnom, a ponekad burnom nalaženju pravog životnog smjera svoju su mi podršku davali roditelji i prijatelji preko kojih mi je – vjerujem – govorio Bog.

Taj je put svoj vrhunac dosegnuo upisom na Katolički bogoslovni fakultet i ulaskom u Nadbiskupsko bogoslovno sjemenište u Zagrebu 2014. godine. Tamo sam studirao prve dvije godine, a onda me poglavari šalju na studij preostale tri godine u Rim na Papinsko sveučilište Gregorianu i u Kolegij Germanicum et Hungaricum.

Za đakona sam zaređen 28. rujna 2019., a moj se đakonski pastoralni praktikum odvio u Župi sv. Ilije Proroka u Sv. Iliji pod mentorstvom preč. Izidora Fereka. Nakon tih nekoliko mjeseci, za svećenika sam Varaždinske biskupije, zajedno s dosadašnjim đurđevačkim đakonom vlč. Lovrom Biškupom, zaređen 13. lipnja 2020. godine. Mladu sam Misu sa svojom obitelji i dragim župljanima Župe sv. Vida svečano proslavio 28. lipnja 2020., neizmjerno zahvalan svima, a ponajviše dotadašnjem pitomačkom župniku vlč. Ivici Puškadiji st., sestrama Služavkama Malog Isusa i tadašnjem kapelanu vlč. Karlu Kruljcu.

Uzbuđen sam na početku svoje kapelanske službe u Župi sv. Jurja u Đurđevcu. Nadam se da ćete me prihvatiti i sa mnom biti strpljivi, a napose sada, na samom početku. S Božjom ću se pomoći truditi i župniku i svima vama biti na usluzi i raspolaganju da tako uzmognemo zajedno slaviti Gospodina kao Njegova obitelj – u Đurđevcu! Vidimo se!


OBITELJSKI DAR DAROVALI SU: Marija Fuček, G. Karlovčana 33; Ob. Jendrašic i Lončarić, Grkinska 28.

ZA RADOVE U CRKVI DAROVALI SU: Ob. Lazar, Kr. Zvonimira 19; Ob. Crnčić, Pešćenica 10; Marija Fuček, G. Karlovčana 33, Jedna osoba.

HVALA SVIM DAROVATELJIMA!


Kratke obavijesti:

  • Iduće nedjelje je proslava Gospe žalosne u KAPELI GOSPE ŽALOSNE U POLJU! Sveta misa će tamo biti u 11:00 sati. U 09:30 sati predvodit ću hodočašće od župne crkve pješice do kapele Gospe Žalosne. Putem ćemo pjevati, moliti i razmatrati otajstva Gospine krunice. Svi se možete priključiti tom hodočašću našoj Gospi!
  • KOD GOSPE ŽALOSNE U NEDJELJU PRILIKA ZA SV. ISPOVIJED!
  • U srijedu u 19:00 sati Sastanak je Caritasa naše župe u župnoj dvorani!
  • U subotu u 10:00 sati u župnoj dvorani je MINISTRANTSKI SUSRET. Molim ministrante da se odazovu na ministrantski susret nakon duže pauze i upoznavanje s našim novim kapelanom!
  • Mjesec je rujan, započinje nova školska, vjeronaučna, ali i nova pastoralna godina – nove priprave za sakramente Prve Pričesti, Krizme, župne kateheze, susreti za mlade, probe zborova itd. Na sva ta naša nova zajednička nastojanja zazvat ćemo darove Duha Svetoga. Najavljujem zaziv Duha Svetoga za dva tjedna, u nedjelju 27. rujna na Misi u 11:00 sati!
  • Biskup Bože izdao Novu uputu svećenicima i narodu zbog pogoršanja epidemiološke situacije s COVID – om 19, iz koje izdvajam: „…zbog činjenice da iz dana u dan raste broj novooboljelih, kao i da polako ulazimo u jesen, a na što nas osobito stručnjaci upozoravaju, ponovno vas pozivam na odgovorno ponašanje, praćenje i primjenjivanje svih mjera koje su trenutno na snazi, kao i na spremnost prilikom uvođenja novih mjera, onako kako se one budu predlagale i donosile od strane lokalnih i nacionalnog Stožera civilne zaštite…“
  • Budući da se po Uputi našeg biskupa moramo pridržavati svega što Stožer propisuje za određeno područje, a u našoj Županiji je određeno obavezno nošenje maski između ostaloga i za sve sudionike vjerskih okupljanja, dajem na znanje da od 7. rujna do 7. listopada na svim slavljima i vjerskim susretima je obavezno nositi maske!! BUDIMO ODGOVORNI JEDNI ZA DRUGE! 

Župne aktivnosti:

     Utorak:  Marijina legija u 18:00 sati u župnoj dvorani

  Četvrtak:  – Proba Mješovitog zbora u 19:00 sati

     Subota:  – MINISTRANTSKI SUSRET u 10:00  

UREDOVNO VRIJEME ŽUPNOG UREDA:   

od UTORKA do PETKA: 08:30 – 10:00

Izdaje i odgovara: vlč. Marko Rac, župnik

Rkt. Župni ured Sv. Jurja mučenika

S. Radića 5, Đurđevac

Tel/fax: 048/ 813-430