Glasnik župe svetog Jurja 299/19

Br. 299/19 – 09. 06. 2019. – NEDJELJA PEDESETNICE – DUHOVI

Iz današnjeg Evanđelja po Ivanu:

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: Ako me ljubite, zapovijedi ćete moje čuvati. I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek. Ako me tko ljubi, čuvat će moju riječ pa će i Otac moj ljubiti njega i k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti. Tko mene ne ljubi, riječi mojih ne čuva. A riječ koju slušate nije moja, nego Oca koji me posla. To sam vam govorio dok sam boravio s vama. Branitelj – Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh.

Dragi župljani, suradnici i prijatelji!

Bog u kojega, kojega i kojemu vjeruju kršćani nije odsutni Bog, nego Bog koji je stalno prisutan u ljudskoj povijesti. Utješna je ovo činjenica za čovjeka koji tako često u svojoj slabosti zna posumnjati u Božju nazočnost u svom životu, a osobito u teškim trenucima kada mu je vjera na velikoj kušnji. Kao na primjer kod trpljenja nevinih, teške bolesti, iznenadne smrti, kad doživi različite oblike nepravde…

Današnja svetkovina Pedesetnice ili Duhova želi nas podsjetiti da je naš Bog suosjećajan, brižljiv i blizak. Po svojoj riječi želi nam poručiti da je uz nas i da je naš pomoćnik, suputnik i supatnik. Neposredno prije svog odlaska, Isus apostolima upućuje riječ koja im u tom trenutku nije dovoljno jasna. Oni ne shvaćaju dubinu i važnost njima upućenih riječi. Nije im to za zamjeriti, jer, kako im kaza Isus: „Branitelj – Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh.“ 

Bez sumnje ove riječi dobile su na jasnoći u trenutku silaska Duha Svetoga, o čemu govori izvještaj iz Djela apostolskih. No, bilo bi manjkavo ne zaustaviti se na jednoj veoma važnoj činjenici. Naime, Isus na svom odlasku naglašava važnost vjernosti njegovim riječima, a apostoli su upravo oni koji su, iako zatvoreni u svoj strah, ostali vjerni Učiteljevim riječima. Nisu, poput mnogih, zanemarili sve što su čuli i vidjeli, nego okupljeni u zajednici s Marijom nastavljaju započetim putem. Oni nemaju jasnoću kako i kamo dalje, ali ipak slute skoro svjetlo. Apostol Pavao nas podsjeća u poslanici Rimljanima kolika je važnost života po Duhu koji nam jamči život. I to život u pravom smislu te riječi ovdje i sada i u svojoj punini u vječnosti. Potiče nas da svakodnevno ustrajemo u borbi protiv nagnuća tijela kako bismo bili ljudi Duha. Ne radi se o tome da prezremo tijelo sa svim što ono jest, nego da se vođeni Duhom, ne damo zarobiti tjelesnim i prolaznim. Da živimo kao djeca i baštinici Božji. Duh Božji, one koji se daju njime voditi, ne može prevariti i razočarati, nego ih želi uvesti u puninu istine, ljubavi i mira.

Svaki krštenik je u krštenju postao hram Duha Svetoga i kao takav treba nastojati oko vjernosti Bogu i oko čistoće srca, kako bi onda bio i vjerodostojan svjedok. Isus ne obećava da će nas poštedjeti razočaranja i neuspjeha, ali obećava da će uvijek biti s nama! Osobito ćemo to iskusiti kad odlučimo ozbiljnije i zrelije živjeti svoju vjernost njemu. Odnosno kad svjesnije i savjesnije stanemo na stranu duhovnog i neprolaznog naspram tjelesnog i prolaznog. Obećava nam snagu Očeva i svoga Duha Tješitelja. Uskrsli obećava da će preobraziti svaku patnju, bol pa i samu smrt! Slaviti svetkovinu Duhova znači čuti poziv na povjerenje. Imati povjerenje u to da se isplati živjeti, truditi i boriti, želeći uvijek pružiti više ljubavi, praštanja i mira! Slaviti Duhove znači vjerovati da se ipak nešto može učiniti. Da možemo barem upaliti svjetiljku, umjesto da proklinjemo tamu.

Upitajmo se gdje mi to danas možemo prepoznati i iskusiti snagu Duha Svetoga!? Prepoznajemo li njegovo djelovanje u Crkvi i u životima brojnih svjedoka vjere? Prepoznajemo li Duha Svetoga u sakramentima, molitvi, pozivu na mir i praštanje? Duha Svetoga kršćanska ikonografija prikazuje kao: užarene jezike, vatru, golubicu, vjetar, pečat, ruku, prst, vodu, oblak. Sve su to pokušaji da se izrazi iskustvo Duha Svetoga koje nas uvijek nadilazi i predstavlja novost. Molimo danas i uvijek Gospodina za darove duha svetoga: mudrost, razum, savjet, jakost, znanje, pobožnost i strah Božji. Kako bi onda i obilovali plodovima Duha Svetoga koji su izraz našeg nastojanja oko primljenih darova, a oni su: ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, dobrota, vjernost, blagost i uzdržljivost. Sveti Augustin reče za Duha Svetoga da je On ljubav koja povezuje Oca i Sina unutar otajstvenog Presvetog Trojstva. Molimo Duha, svezu ljubavi, da nas trajno ujedinjuje s Ocem i Sinom, kako bi i naša međusobna povezanost bila čvršća i savršenija.

„Duh Sveti, treća božanska osoba, jedini može čovjeku dati puni smisao života, preporoditi ga, pomoći mu otkriti ono najvažnije za čim čovjek čezne.“

prof. Ivan Karlić


Kratke obavijesti:

  • Danas je „TE DEUM“ – MISA ZAHVALNICA za proteklu školsku i vjeronaučnu godinu. Za osnovnoškolce će zahvalnica biti na Misi u 10:00 sati, a za srednjoškolce na Misi u 19:00 sati.
  • U srijedu u 19:30 sastanak je Caritasa naše Župe u župnoj dvorani!
  • Prošle nedjelje oprostili smo se od našeg đakona Andrije Kopjara i zahvalili mu na njegovoj službi koju je vršio kroz 7 mjeseci u našoj Župi kao svoj đakonski praktikum, odnosno pripravu za svećeništvo. Iduću subotu, lipnja, u 10:00 sati u Varaždinskoj katedrali će s još četvoricom kolega đakona biti zaređen za prezbitera (svećenika) naše Varaždinske biskupije. U nedjelju 23. lipnja, vlč. Andrija će slaviti Mladu misu u svojoj rodnoj župi – Remetincu kod Novog Marofa. Pozivam vas i preporučujem ova slavlja tko može i želi ići!
  • KATOLIČKU ŽENIDBU ŽELE SKLOPITI I DANAS SE OZIVAJU:

Zaručnik Marko Magdić iz Đurđevca, I. Gundulića 2 i zaručnica Maja Matić iz Đurđevca, Đ. Basaričeka 5a. Danas se navještaju, a vjenčanje je 22. lipnja 2019. u Đurđevcu. Ako netko zna kakvu zabranu ili zapreku za ovo vjenčanje, dužan je javiti župnom uredu!


OBITELJSKI DAR DAROVALI SU: Ob. Mišulin, P. Zrinskog 12; Ivan Mrculin, S. Radića 111; Ob. Tome Šostarec, Tratinska 8; Ob. Megec, Kr. Tomislava 19; Ob. Filipović, R. Boškovića 3; Ob. Tomica, V. Nazora 4; Ob. Vinković, G. Karlovčana 24; Ob. Begović, Kr. Tomislava 117a.

ZA RADOVE NA CRKVI DAROVALI SU: Ivan Mrculin, S. Radića 111; Ob. Tome Šostarec, Tratinska 8; Ob. Megec, Kr. Tomislava 19; Ob. Filipović, R. Boškovića 3; Ob. Bukovčan, B. Jelačića 130; Ob. Vinković, G. Karlovčana 24; Jedna obitelj.

HVALA SVIM DAROVATELJIMA!


Župne aktivnosti:

     Utorak:  Marijina legija u 19:30 sati u župnoj dvorani

     Subota:  – spremanje i čišćenje naše crkve ujutro u 08:00

                                –  PROBA DJEČJEG ZBORA U 10:30 


     UREDOVNO VRIJEME

UTORAK I PETAK: 18:00 – 19:00

SRIJEDA I ČETVRTAK: 08:00 – 10:00  

Izdaje i odgovara: vlč. Marko Rac, župnik

Rkt. Župni ured Sv. Jurja mučenika

  1. Radića 5, Đurđevac

Tel/fax: 048/ 813-430

www.zupadjurdjevac.com