Glasnik župe svetog Jurja 298/19

Br. 298/19 – 02. 06. 2019. – 7. VAZMENA NEDJELJA

Iz današnjeg Evanđelja po Ivanu:

U ono vrijeme: Isus podiže oči k nebu i pomoli se: Oče sveti, ne molim samo za ove nego i za one koji će na njihovu riječ vjerovati u mene: da svi budu jedno kao što ti, Oče, u meni i ja u tebi, neka i oni u nama budu da svijet uzvjeruje da si me ti poslao. I slavu koju si ti dao meni ja dadoh njima: da budu jedno kao što smo mi jedno – ja u njima i ti u meni, da tako budu savršeno jedno da svijet upozna da si me ti poslao i ljubio njih kao što si mene ljubio. Oče, hoću da i oni koje si mi dao budu gdje sam ja, da i oni budu sa mnom: da gledaju moju slavu, slavu koju si mi dao jer si me ljubio prije postanka svijeta. Oče pravedni, svijet te nije upoznao, ja te upoznah; a i ovi upoznaše da si me ti poslao. I njima sam očitovao tvoje ime, i još ću očitovati, da ljubav kojom si ti mene ljubio bude u njima – i ja u njima.

Dragi župljani, suradnici i prijatelji!

Evanđeoski tekst prošle nedjelje poticao nas je na vjernost Božjoj riječi. Postoje različiti motivi za vjernost riječi, odnosno razloga za biti vjernik. Jedan od krivih motiva koji nas mogu poticati na vjernost Bogu može biti strah. Strah za svoje bližnje ili pak strah da ne propadnem za vječnost. Naspram krivim motivima vjernosti Bogu, stoji jedan ispravan motiv koji upravlja životom vjernika i oslobađa od straha.

Taj motiv je, čitamo u evanđelju ove nedjelje, ljubav! Isus, obraćajući se Ocu u oporučnoj Velikosvećeničkoj molitvi kaže: Oče pravedni, svijet te nije upoznao, ja te upoznah; a i ovi upoznaše da si me ti poslao. I njima sam očitovao tvoje ime, i još ću očitovati, da ljubav kojom si ti mene ljubio bude u njima – i ja u njima.

U ovim Isusovim riječima očitovan je odnos komunicirajuće i darivajuće ljubavi koja vlada između osoba Presvetog Trojstva. Unutartrojstvena ujedinjujuća ljubav postaje savršenim modelom za ljudske odnose. Ljubav uvijek stvara odnos. Ona ne može ostati nepriopćena i kao takva je snaga koja ujedinjuje srca vjernih. Logika koju predlaže Evanđelje jest zapravo logika ljubavi.

No, ljubav nije istinska ljubav ukoliko u njoj ne vlada red. Sveti Augustin će reći da čovjek treba djelovati vođen uređenom ljubavlju (ordo amoris), u kojoj je sve na svom mjestu i koja nikomu ne šteti. Ne kaže on to slučajno, jer uvijek postoji opasnost da iza nekog djela, koje tobože činimo iz ljubavi, zapravo stoji želja za priznanjem, dokazivanjem i pokazivanjem, kontrolom, posesivnošću, sebičnošću, moći i dominacijom u različitim vidovima i na različitim razinama. Takva, nazovimo je ljubav, nije plod bezuvjetne privrženosti i stoga se ne radi o ljubavi u kojoj vlada red.

Ordo amoris, nije ništa drugo nego sebedarna evanđeoska ljubav koju nam je pokazao Isus Krist svojim riječima i svojim životom u odnosu prema Ocu i prema ljudima. Njegova ljubav nije privilegirajuća ljubav, nego ljubav jednaka za sve. Riječ je o ljubavi koja ujedinjuje. Njegova ljubav prema svojim učenicima očituje se u brizi i za njihovu budućnost, izraženoj u molitvi za jedinstvo njegovih koji ostaju u svijetu. Svjesna Isusove želje, Crkva vodi ekumenski dijalog sa svim kršćanskim crkvama u svrhu potpunog jedinstva. Pridružimo se i mi molitvi za jedinstvo svih kršćana, ali istodobno nastojmo na osobnom, obiteljskom i društvenom planu, da naše riječi i djela budu snaga koja će stvarati jedinstvo po ljubavi koju nam daruje naš nebeski Otac.


OBITELJSKI DAR DAROVALI SU: Ob. Hodalić, Basaričekova 74; Ob. Markov, Grkine 38; Ob. Husnik, Tratinska 2a; Ob. Škurdija Đure, Lj. Gaja 8; Ob. Konjarek, A. Šenoe 18; Ob. Jendrašic, B. Jelačića 96; Jedna obitelj.

ZA RADOVE NA CRKVI DAROVALI SU: Ob. Husnik, Tratinska 2a; Ob. Matkov, P. Miškine 9; Ob. Balatinec, B. Jelačića 162; Ob. Kolar, G. Karlovčana 36; Ob. Piškorec, B. Jelačića 41; Ob. Štefinec, Kr. Tomislava 103; Ob. Lazar, Kr. Zvonimira 19; Jedna obitelj; Jedna osoba.

HVALA SVIM DAROVATELJIMA!

Posebno hvala darovateljima za ovogodišnje radove/zahvate u našoj župnoj crkvi i zajedničkim prostorijama! Prošli tjedan smo tapacirali sve stolice u župnoj dvorani koje su bile u vrlo lošem stanju, a trenutno je u tijeku tapaciranje pokretnih klupa u crkvi i u zimskoj kapeli. Idući mjesec će započeti radovi na kompletnoj obnovi kora naše župne crkve, a po fazama radovi na struji tj. zamjena dotrajalih električnih instalacija na lusterima koje između ostaloga predstavljaju opasnost od požara.


Kratke obavijesti:

  • Danas se opraštamo od našeg đakona vlč. Andrije Kopjara, koji sada nakon svoje đakonske službe u našoj župi prima sveti red prezbiterata i postaje svećenikom naše Varaždinske biskupije. Prezbitersko (svećeničko) ređenje će biti 15. lipnja u 10:00 sati u našoj varaždinskoj katedrali. Đakonu Andriji zahvaljujemo za sve dobro koje je učinio u našoj župnoj zajednici i želimo mu obilje Božjeg blagoslova u njegovom služenju dragom Bogu i braći ljudima u Crkvi!
  • Iduće nedjelje je „TE DEUM“ – MISA ZAHVALNICA za proteklu školsku i vjeronaučnu godinu. Za osnovnoškolce će zahvalnica biti na Misi u 10:00 sati, a za srednjoškolce na Misi u 19:00 sati.
  • KATOLIČKU ŽENIDBU ŽELE SKLOPITI I DANAS SE OZIVAJU:

Zaručnik Tomislav Tomec iz Đurđevca, B. Jelačića 112 i zaručnica Anita Franjković iz Sv. Ivana Žabno. Danas se navještaju, a vjenčanje je 22. lipnja 2019. u Sv. Ivanu Žabnom. Zaručnik Kristijan Grgac iz Đurđevca, Š. Brauna 28 i zaručnica Nikolina Janči iz Đurđevca, T. Ujevića 25. Danas se navještaju, a vjenčanje je 15. lipnja 2019. u Đurđevcu. Zaručnik Tomislav Tkalčec iz Virja i zaručnica Ivana Nikša iz Đurđevca, Starogradska 13. Danas se navještaju, a vjenčanje je 22. lipnja 2019. u Virju. I zaručnik Matija Mišulin iz Đurđevca, P. Zrinskog 12 i zaručnica Jasmina Škrinjar iz Čepelovca. Danas se navještaju, a vjenčanje je 15. lipnja 2019. u Đurđevcu. Ako netko zna kakvu zabranu ili zapreku za ova vjenčanja, dužan je javiti župnom uredu!


Župne aktivnosti:

     Utorak:  Marijina legija u 19:30 sati u župnoj dvorani

     Subota:  – spremanje i čišćenje naše crkve ujutro u 08:00

                                –  PROBA DJEČJEG ZBORA U 10:30


 

     UREDOVNO VRIJEME

UTORAK I PETAK: 18:00 – 19:00

SRIJEDA I ČETVRTAK: 08:00 – 10:00 

Izdaje i odgovara: vlč. Marko Rac, župnik

Rkt. Župni ured Sv. Jurja mučenika

  1. Radića 5, Đurđevac

Tel/fax: 048/ 813-430

www.zupadjurdjevac.com