Glasnik župe svetog Jurja 294/19

Br. 294/19 – 05. 05. 2019. – 3. VAZMENA NEDJELJA

Iz današnjeg Evanđelja po Ivanu:

Kad je već svanulo, stade Isus na kraju, ali učenici nisu znali da je to Isus. Kaže im Isus: Dječice, imate li što za prismok? Odgovoriše mu: Nemamo. A on im reče: Bacite mrežu na desnu stranu lađe i naći ćete. Baciše oni i više je ne mogoše izvući od mnoštva ribe. Tada onaj učenik kojega je Isus ljubio kaže Petru: Gospodin je! Kad je Šimun Petar čuo da je to Gospodin, pripaše si gornju haljinu, jer bijaše gol, te se baci u more. Ostali učenici dođoše s lađicom vukući mrežu s ribom jer ne bijahu daleko od kraja, samo kojih dvjesta lakata. Kad iziđu na kraj, ugledaju pripravljenu žeravicu i na njoj pristavljenu ribu i kruh. Kaže im Isus: Donesite ribâ što ih sada uloviste. Nato se Šimun Petar popne i izvuče na kraj mrežu punu velikih riba, sto pedeset i tri. I premda ih je bilo toliko, mreža se ne raskinu. Kaže im Isus: Hajde, doručkujte! I nitko se od učenika ne usudi upitati ga: Tko si ti? Znali su da je Gospodin. Isus pristupi, uzme kruh i dade im, a tako i ribu. To se već treći put očitova Isus učenicima pošto uskrsnu od mrtvih. Nakon doručka upita Isus Šimuna Petra: Šimune Ivanov, ljubiš li me više nego ovi? Odgovori mu: Da, Gospodine, ti znaš da te volim. Kaže mu: Pasi jaganjce moje!

 Dragi župljani, suradnici i prijatelji!

Jedna od glavnih crkvenih zapovijedi jest ta da se svaki kršćanin treba barem jednom godišnje ispovjediti i o Uskrsu pričestiti.  Zašto baš o Uskrsu? Odgovor na to pitanje na svoj način daje nam današnje evanđelje u kojem se opisuje kako uskrsli Isus obnavlja prekinuto zajedništvo sa svojim učenicima.

On se već treći put ukazuje svojim učenicima, a ovaj put to čini na način koji podsjeća na najvažnije događaje u njihovu međusobnom odnosu. No, ne radi se samo o podsjećanju, nego o iscjeljivanju rana iz prošlosti. Zato se u ovom susretu na Tiberijadskome moru sve odvija tako kao da Isus s učenicima ponovno prolazi isti put, ali sada s jasnoćom uskrsnog svjetla.

Sedmorica učenika (broj koji simbolizira puninu) idu ribariti, kao što je to bilo i u njihovu prvom susretu s Isusom. To se posebno odnosi na Petra i Zebedejeve sinove koje je Isus svojevremeno pozvao da idu za njim baš dok su se bavili svojim ribarskim poslom. Oni su tada sve ostavili i pošli za njim, a sada su se – ostavivši Isusa – vratili ribarenju. Međutim Isusov poziv je neopoziv i on poslije svoga uskrsnuća ponovno okuplja svoje učenike.

Pri tome posebno mjesto ima Šimun Petar. Nakon noći u kojoj zajedno s ostalim učenicima nije ulovio ništa, na obali se pojavljuje uskrsli Isus kojega ne prepoznaju sve dok na njegovu riječ nisu ponovno bacili mrežu u koju se uhvatilo mnoštvo riba. A kad su ga prepoznali Petar se baci u more „jer bijaše gol“. Taj izraz podsjeća na onu scenu kada su prvi čovjek i žena prekršili Božju zapovijed i otkrili da su goli, pa se onda sakrili pred Božjim korakom. Tako sad čini Petar jer se zbog svoga zatajenja želi sakriti pred Isusom. Vjerojatno osjeća stid zbog kojega bi doslovno htio propasti u zemlju, pa se baca u more koje ga u potpunosti pokriva.

Međutim, kao što Bog ne pušta Adama da ostane skriven u grmlju, tako ni Isus ne pušta Petra da ostane pod vodom. Stoga Petar izlazi na obalu te upravo on izvlači na kopno mrežu punu riba. Evanđelist bilježi da su u mreži bile sto pedeset i tri ribe. Ribe su prebrojene i nijedna se nije utopila u masu. Svaka riba posebno je dodirnuta i to upućuje na to kako se nitko ne može sakriti u velikom mnoštvu. Odnos Isusa Krista ni s jednom osobom nije anoniman. On svakoga poznaje imenom i sa svakim želi uspostaviti zajedništvo i obnoviti ga kad god se i zbog čega god se ono prekine.

Da konačna poruka današnjega odlomka iz evanđelja ide upravo u tom smjeru svjedoči nastavak pripovijedanja.  Nakon zajedničkoga doručka Isus se nasamo susreće sa Šimunom Petrom. U čitavom događaju postoje jasni elementi koji upućuju na to da se u ovom događaju iscjeljuje Petrovo triputno zatajenje Isusa za vrijeme njegove muke. Prvi detalj koji na to ukazuje jest pripravljena žeravica na kojoj je Isus već postavio ribu i kruh. Pri tome postavljeno jelo podsjeća Petra na večeru na kojoj se zaklinjao da će položiti život za Isusa, a pripravljena žeravica ga podsjeća na onu žeravicu kraj koje se grijao kada je triput zanijekao da poznaje Isusa. Nakon tako pripremljene scene započinje razgovor u kojem Isus tri puta u različitim varijantama pita Petra da li ga voli. Tako Petar dobiva priliku da popravi ono što je učinio kad je zanijekao svoga učitelja. U tom smislu nakon trećega pitanja „Voliš li me“ evanđelist govori o Petrovoj žalosti, koja zapravo označava dovršeni proces njegova pokajanja. Isusu  je bila poznata Petrova žalost i pokajanje, ali trebalo je da to Petar izrazi i riječima.

U tom je smisao i ispovijedi. Bog sve zna i nije ga potrebno informirati o našim grijesima, ali nama je potrebno da izgovorimo ono što nas tišti i da na taj način naš odnos i s Bogom i s ljudima bude raščišćen. Samo istina je temelj na kojem se može graditi pravo zajedništvo. A za slavlje toga zajedništva nema prikladnijega dana od Uskrsa tj. dana kada uz otajstvo pobjede života nad smrću slavimo i događaj ponovne uspostavu prekinutog zajedništva Isusa i njegovih učenika.


Kratke obavijesti:

  • Iduću subotu u 11:00 sati je slavlje Svete krizme ili Potvrde u našoj Župi! Svetu krizmu u našoj Župi ove godine u ime našeg varaždinskog biskupa mons. Josipa Mrzljaka podjeljuje prečasni Mirko Horvatić, ravnatelj ustanove za uzdržavanje klera i drugih crkvenih objekata Varaždinske biskupije.
  • U ponedjeljak u 17:00 sati u Župnoj dvorani je susret krizmanika sa djeliteljem sv. potvrde, koji će provjeriti vjersko znanje naših krizmanika.
  • U četvrtak u 15:00 sati u župnoj crkvi proba je krizmaničkog slavlja! Svi krizmanici su obavezni doći!
  • SVETA ISPOVIJED krizmanika, njihovih kumova i roditelja je u petak u 17:00 sati u crkvi! Svi su obavezni doći! Nakon ispovijedi kratka je proba sa kumovima.
  • U srijedu je započeo mjesec svibanj i Svibanjske pobožnosti Majci Božjoj pola sata prije večernje mise. U srijedu pobožnost predmole Prvopričesnici (3.a i 3.b razred), a u četvrtak Prvopričesnici (3.c i 3.d razred)
  • Župna kateheza (vjeronauk) za prvopričesnike je po redovitom rasporedu!

OBITELJSKI DAR DAROVALI SU: Ob. Štefoković Marije, Istarska 6; Slavko Čamba, M. Gupca 47; Barbara Švaco, B. Jelačića 34; Ob. Plazek, Gr. Vukovara 42; Ob. Lusavec, Kolodvorska 21.

ZA RADOVE NA CRKVI DAROVALI SU: Ob. Štefoković Marije, Istarska 6; Barbara Švaco, B. Jelačića 34; Ob. Matkov, Grkinska 67; Ob. Grdić, Kr. Tomislava 104; Ob. Pecolaj, Trg sv. Jurja 7; Ana Tkalčec, A. Šenoe 17.

HVALA SVIM DAROVATELJIMA!


  HODOČAŠĆE U FATIMU

(14. – 19. listopada 2019.)

Zajedničko hodočašće župa: ĐURĐEVAC – VIRJE – KOPRIVNICA (Bl. Alojzije Stepinac). Detaljne informacije i prijave u župnom uredu!


Župne aktivnosti:

    Srijeda:  Marijina legija u 19:30 sati u župnoj dvorani


 

     UREDOVNO VRIJEME

UTORAK I PETAK: 18:00 – 19:00

SRIJEDA I ČETVRTAK: 08:00 – 10:00  

Izdaje i odgovara: vlč. Marko Rac, župnik

Rkt. Župni ured Sv. Jurja mučenika

  1. Radića 5, Đurđevac

Tel/fax: 048/ 813-430