Glasnik župe svetog Jurja 286/19

Br. 286/19 – 10. 03. 2019. – 1. KORIZMENA NEDJELJA

 Iz današnjeg Evanđelja po Luki:

„U ono vrijeme: Isus se, pun Duha Svetoga, vratio s Jordana i Duh ga četrdeset dana vodio pustinjom, gdje ga je iskušavao đavao. Tih dana nije ništa jeo, te kad oni istekoše, ogladnje. A đavao mu reče: Ako si Sin Božji, reci ovom kamenu da postane kruhom. Isus mu odgovori: Pisano je: Ne živi čovjek samo o kruhu. I povede ga đavao na visoko, pokaza mu odjednom sva kraljevstva zemlje i reče mu: Tebi ću dati svu ovu vlast i slavu njihovu jer meni je dana i komu hoću, dajem je. Ako se dakle pokloniš preda mnom, sve je tvoje. Isus mu odgovori: Pisano je: ’Klanjaj se Gospodinu, Bogu svomu, i njemu jedinomu služi!’ Povede ga u Jeruzalem i postavi na vrh Hrama i reče mu: Ako si Sin Božji, baci se odavde dolje! Ta pisano je: ’Anđelima će svojim zapovjediti za tebe da te čuvaju.’ I: ’Na rukama će te nositi da se gdje nogom ne spotakneš o kamen.’ Odgovori mu Isus: Rečeno je: Ne iskušavaj Gospodina, Boga svojega! Pošto iscrpi sve kušnje, đavao se udalji od njega do druge prilike.“

Dragi župljani, suradnici i prijatelji!

Liturgijska godina ima svoj vrhunac u slavlju najuzvišenijeg kršćanskog blagdana, Uskrsnuća Gospodinova, koje je uništilo tamu grijeha i darovalo novu i neprolaznu budućnost. No, slavlju Uskrsa prethodi vrijeme priprave – korizma, koju smo ovaj tjedan započeli. Nije riječ o vrsti izvanjske priprave, nego baš suprotno, o unutarnjem trudu oko preispitivanja osobnog hoda u vjeri i uočavanja mogućih zamki i stranputica.

Nakon krštenja na Jordanu, a prije svog javnog djelovanja, Duh vodi Isusa kroz pustinju i kušnju. Pali anđeo sotona glavni je protivnik Isusova poslanja. Lukino izvješće je u isti trenutak poruka i pouka primjenjiva i vrijedeća za sva vremena. Mjesto kušnje, pustinja, u Bibliji ima duboko simboličko značenje Božje blizine i čovjekova suočenja s njegovom voljom, ali i s granicama vlastite moći i sa zavodljivošću napasti. Četrdeset dana podsjećaju na vremenski period kušnje izraelskog naroda na putu u obećanu zemlju. Kao što je narod tek nakon pobijeđene kušnje ušao u obećanu zemlju, tako i Isus, nakon pobjede nad svojim protivnikom, preuzima svoje mesijansko poslanje. Budući da napasnik nikada ne pokazuje svoje ružno lice, kušnju nije lako prozreti. Štoviše, kušnje djeluju privlačno i izazovno. Đavao se u svojoj namjeri da zamrači istinu služi čak i citatima iz Svetoga pisma. No, Isus ga raskrinkava i nudi ispravno tumačenje svetopisamskih riječi.

Kušnja je vjerna pratilja Božjeg poslanja. Zato je na kušnji jedino onaj tko pokušava autentično živjeti svoju vjeru, vršeći volju Božju. Imati materijalnu sigurnost, moć i uvjerenje da sam dosegnuo vrhunac uspjeha, iznad čega ne postoji nitko i ništa, što je drugo nego li kušnja? Biti samome sebi dostatan i sve svoje odnose zatvoriti u ovovremeno, zar nije tako prisutna stvarnost u svijetu u kojem živimo? Služiti se darom razuma i doći do nevjerojatnih otkrića i to onda proglasiti posljedicom prirodnih procesa i ničega više, nije li znak gubitka osjećaja divljenja nad genijalnošću Uma nad svim umovima? Imati dar razuma, a donositi nerazumne zakone, što li je nego pad pred kušnjom? Sotona uvijek želi oslabiti naš odnos s Bogom i na kraju nas učiniti malim bogovima. Zar to nije tako vidljivo u današnjem svijetu i zar se treba čuditi što kipti toliki bijes s različitih strana na spomen imena Božjega, Crkve i svega što ima vezu s neprolaznom istinom, svetošću i dostojanstvom čovjeka? Zar nije tako simptomatično i znakovito da nijedna druga institucija na svijetu ne trpi tolike medijske i ine napade, kao što je to slučaj s Crkvom? I gotovo uvijek se radi o rušilački intoniranoj kritici. Zar iza tolikog protivljenja može stajati samo mali neznatni stvor čovjek?

Molitva, post i djela milosrđa, stavljeni u središte korizmenog hoda, nisu svrha samima sebi. Oni su nam pomoć da se svjesnije i savjesnije otvorimo Božjem djelovanju u nama. To su sredstva ili putevi koji nas vode do obraćenja ili promjene mentaliteta, kako bi preko nas i drugi u još većoj mjeri kušali Božju nazočnost. Sveto korizmeno vrijeme podsjeća nas da čin obraćenja traje čitav život i da je tokom cijelog života naša vjera na kušnji. Prisjetimo se riječi iz evanđelja: pošto iscrpi sve kušnje, đavao se udalji od Isusa do druge prilike.

Stav poniznosti, traženje Božje blizine i zaštite u molitvi i sakramentalnom životu te srce otvoreno za bližnje, najsnažniji su štit protiv đavolskog utjecaja u našem životu. Zato u ovom svetom i jakom liturgijskom vremenu korizme poradimo na našem osobnom odnosu sa živim Bogom, kako bi živjeli u Bogu i uživali život u izobilju.


OBITELJSKI DAR DAROVALI SU: Ob. Seleš, Grkinska 57; Marija Horvat, Kolodvorska 9; Ob. Vinković, Vukovarska 61; Ob. Jalžabetić, B. Jelačića 105; Ob. Marčen, Š. Brauna 41; Jedna osoba.

HVALA SVIM DAROVATELJIMA!


Kratke obavijesti:

  • Započela je korizma. Svaki petak u korizmi je strogi nemrs – kada ne jedemo meso. Petkom i nedjeljom je križni put prije večernje Svete mise!
  • Petkom za vrijeme križnoga puta će biti mogućnost za svetu ispovijed!
  • Petkom u Korizmi naš dar u milostinji ide za naš župni Caritas, tj. potrebite naše župljane koje ćemo obradovati našim korizmenim odricanjem i dobrotom!
  • U četvrtak, 14. ožujka, naša će župa biti domaćin svećeničkog susreta Varaždinske biskupije u zajedništvu s našim biskupom mons. Josipom Mrzljakom! To je korizmeni susret svećenika po arhiđakonatima (pokrajinama) biskupije. Naša biskupija ima 3 arhiđakonata, a naša župa pripada Podravskom arhiđakonatu čiji je susret kod nas u Đurđevcu. Susret započinje u 10:00 sati u župnoj dvorani, a u 12:00 sati će biti Sv. Misa na koju ste pozvani i svi vi vjernici! Tko može, neka dođe. Bit će prisutno 40-ak svećenika zajedno sa Biskupom.
  • Za dva tjedna (subota 23. i nedjelja 24. ožujka) u posjet nam dolaze župljani iz župe Petrčani kod Zadra. Dolazi jedan autobus župljana sa svojim župnikom. Tko može ponuditi smještaj za kojeg od tih ljudi, molim da se ovaj tjedan javi u sakristiju! Kasnije, u dogledno vrijeme, ćemo i mi njima uzvratiti posjet.
  • Iduće subote, 16. 03., u 11:30 sati, u župnoj dvorani, je dječja radionica. Pozivam djecu i roditelje u ovo zajedništvo pomoći bližnjemu i rastu u vjeri.
  • U subotu, u 19:00 sati, u župnoj dvorani je susret za mlade naše župe (od srednje škole na više). Susret vodi naš đakon Andrija. Pozivamo mlade koji žele rasti u vjeri i osobnom susretu s Gospodinom!
  • Iduće nedjelje na župnoj Svetoj misi u 10:00 sati je predstavljanje druge grupe naših ovogodišnjih Prvopričesnika (3.a i 3.b razred). Proba za predstavljanje je u četvrtak u 14:00 sati u crkvi.
  • Župna kateheza po redovitom je rasporedu!

Župne aktivnosti:

    Utorak:  Marijina legija u 18:30 u župnoj dvorani

   Srijeda:   – MINISTRANTSKI SUSRET u 18:00 u crkvi

      Petak:  – proba Župnog zbora Georgius u 18:30

    Subota:  – spremanje i čišćenje naše crkve ujutro u 08:00

                               –  PROBA DJEČJEG ZBORA U 10:30

     UREDOVNO VRIJEME

UTORAK I PETAK: 16:00 – 18:00

SRIJEDA I ČETVRTAK: 08:00 – 10:00   

Izdaje i odgovara: vlč. Marko Rac, župnik

Rkt. Župni ured Sv. Jurja mučenika

  1. Radića 5, Đurđevac