Glasnik župe svetog Jurja 273/18

Br. 273/18 – 02.12.2018. – 1. NEDJELJA DOŠAŠĆA     

Iz današnjeg Evanđelja po Luki:

„I bit će znaci na suncu, mjesecu i zvijezdama, a na zemlji bezizlazna tjeskoba naroda zbog huke mora i valovlja. Izdisat će ljudi od straha i iščekivanja onoga što prijeti svijetu. Doista, sile će se nebeske poljuljati. Tada će ugledati Sina Čovječjega gdje dolazi u oblaku s velikom moći i slavom. Kad se sve to stane zbivati, uspravite se i podignite glave jer se približuje vaše otkupljenje. Pazite na se da vam srca ne otežaju u proždrljivosti, pijanstvu i u životnim brigama te vas iznenada ne zatekne onaj Dan jer će kao zamka doći na sve žitelje po svoj zemlji. Stoga budni budite i u svako doba molite da uzmognete umaći svemu tomu što se ima zbiti i stati pred Sina Čovječjega.“

Dragi župljani, suradnici i prijatelji!

Prvom nedjeljom došašća započinjemo i  vrijeme došašća i novu liturgijsku godinu. Stoga bi od danas trebali započeti svoj intenzivniji hod prema Onomu koji dolazi. Svaki početak je novi dar. Da bi se izručili tome daru potrebno je da iz naše nutrine poteče čežnja za Bogom i njegovom blizinom kako bismo iznova otkrili svoj identitet, svoje korijene u Bogu. Upravo su nam liturgijska čitanja prigoda da se snažnije opredijelimo za budnost kao način odgovornog življenja u današnjem svijetu.

Isus danas govori o znakovima koji će se pojaviti i o onome što se ima dogoditi. Ovi znakovi su znakovi nade za sve one koji se trude svojim životom iskreno živjeti svoju vjeru. Njima znakovi mogu biti samo poticaj da ovaj svijet ne gledaju kao konačno odredište, nego kao ono što je prolazno i da, živeći ovaj život, budu stalno zagledani u vječnost, u vječnu Radost. Ali, ovi znaci mogu tjerati i strah u kosti onima koji žive kao da Boga nema i kao da će život na zemlji trajati vječno, onima koji smisao života nalaze u prolaznim zadovoljstvima. Svaki naš dan je nova prilika i u njemu samom ima puno prilika odlučiti se za jedno ili za drugo, odabrati ono što nas vodi bliže Bogu, ili ono to nas od Boga udaljava.

Svaki dan, svaki trenutak može biti korak bliže Bogu ili korak dalje od Boga. Hoćemo li se približavati ili udaljavati od njega svojim životom, u mnogočemu ovisi o nama samima. Život nije ni jednostavan, ni lak, to je sigurno, i puno toga u životu ne funkcionira onako kako bismo mi htjeli. No, sve je to prilika za rast u ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Zapitajmo se: prepoznajemo li znakove i poziv kojim nas Bog zove da odgovorimo na njegovu Ljubav i kako svojim životom odgovaramo na taj poziv?

U čemu trebamo biti budniji u ovom vremenu došašća danas od prvog dana pa do Božića? Na što trebamo više paziti? Kako ćemo odgovoriti na Isusov poziv? U našoj župnoj zajednici možemo djelovati zajedno u malim stvarima i napraviti veliko dobro među nama. Stoga je pred nama u došašću i plan kako odgovoriti Isusovom pozivu da bdijemo:

 • Svaki se dan vježbati u budnosti na Zornici u 06:00 sati!
 • Uz pomoć Božje riječi koju slušamo i tumačimo na Svetim misama pripremiti se za kvalitetnu adventsko – božićnu ispovijed. Adventsko – božićna ispovijed u našoj župi će biti u četvrtak, 20. prosinca 2018.
 • Uključiti se u poneku akciju u župi koju organizira Caritas te naša djeca i mladi kroz sve tri nedjelje došašća. Svaku od akcija su djeca, mladi i Caritas pripremili na način da možete uz doslovno minimalan trud ili sitnicu napraviti veliko djelo. Kada djelujemo zajedno kao zajednica, možemo učiniti puno.
 • Danas i iduće nedjelje možete vani na izlazu po simboličnoj cijeni nabaviti božićne čestitke i svijećnjake koje su napravila naša djeca da zajedno pomognemo najpotrebnijima!

MISE ZORNICE

Mise zornice nastale su vjerojatno već u 5. stoljeću nakon Kalcedonskog sabora i proglašenja dogme o Mariji Bogorodici. Simboliziraju budnost kršćana u vremenu priprave za Božić, ali i budno iščekivanje konačnog Isusova dolaska na kraju vremena. Kršćani nastoje bdjeti nad svojim životom, ali i nad tuđim životima kako ne bi izgubili vječni život. Misa zornica podsjeća i na drevna kršćanska vremena u kojima se, osobito u galskoj i bizantskoj liturgiji, došašće smatralo asketskom pripravom, što je sačuvano i danas.

U različitim traženjima i lutanjima nakon Drugog vatikanskog sabora, lijepa tradicija slavljenja misa zornica neko je vrijeme bila izgubljena. Nakon njihova, u početku, sramežljiva vraćanja, zornice su postajale sve veći „hit“. U prijašnjim vremenima zornice su bile uvriježene u sjevernim hrvatskim krajevima, no danas su prisutne u većini župa diljem Hrvatske. Za vrijeme zornica crkve su pune, a posjećuje ih otprilike prosječan broj vjernika koji redovito pohađaju nedjeljne mise.


Kratke obavijesti:

 • Danas započinje nova crkvena godina i novo liturgijsko vrijeme – došašće. U došašću ćemo se nastojati budno pripremati za svetkovinu Božića – svaki dan u 6:00 sati slavimo Mise Zornice, osim nedjeljom!
 • Došašće je vrijeme budnog iščekivanja u kojem nastojimo cijelo vrijeme biti budni, odnosno aktivni u dobru. Zbog toga naša djeca s roditeljima i župni Caritas organizira akcije kroz čitavo došašće da se pomogne onima koji su u potrebi. Danas i iduće nedjelje možete vani na izlazu po simboličnoj cijeni nabaviti božićne čestitke i svijećnjake koje su napravila naša djeca na jučerašnjoj radionici!
 • Iduće subote, prosinca u 16:00 sati, u Župnoj dvorani je Adventski susret mladih našeg Đurđevačkog dekanata. Pozivamo mlade da se odazovu u zajedništvo mladih našeg dekanata kojemu smo mi domaćini.
 • U subotu, prosinca nakon večernje Mise, Marijina legija ima svoje godišnje okupljanje – Proslavu Bezgrešnoga začeća Marijina. Pozvani su svi Marijini štovatelji da uveličaju taj dan uz molitvu, pjesmu i druženje.
 • Ovaj tjedan možete prijaviti svoje stare i nemoćne za božićnu ispovijed!
 • U došašću će se crkva grijati svaki dan da nam bude ugodno na Zornicama. Zbog toga ćemo utorkom i petkom u milostinji skupljati prilog za grijanje.
 • Od idućeg tjedna možete upisivati Mise za iduću 2018. godinu, za početak najviše tri nakane do mjeseca lipnja.
 • U sakristiji možete nabaviti kalendare za novu 2019. godinu.
 • ŽUPNA KATEHEZA (vjeronauk) je po redovitom rasporedu! Tko ne može doći u terminu sa svojim razredom, može doći u neko drugo vrijeme!

 Obiteljski dar darovali su: Ob. Grgičin, G. Karlovčana 38; Ob. Štefoković, Istarska 6; Ob. Mileka Markač, Grkinska 32; Ob. Kovačević, B. Jelačića 3; Ob. Randelj, S. Radića 56; Ob. Vuković, Ul. Mladosti 36;  Ob. Fuček, P. Zrinskog 45.

HVALA SVIM DAROVATELJIMA!


Župne aktivnosti:

    Utorak:  Marijina legija u 18:30 u župnoj dvorani

 Četvrtak:  – Euharistijsko klanjanje u 18:30 sati

      Petak:  – proba Župnog zbora Georgius u 18:30

    Subota:  – spremanje i čišćenje naše crkve ujutro u 08:00

                               –  PROBA DJEČJEG ZBORA U 10:30

                              – MINISTRANTSKI SUSRET U 11:00 u Župnoj dvorani

     UREDOVNO VRIJEME

UTORAK I PETAK: 16:00 – 18:00

SRIJEDA I ČETVRTAK: 08:00 – 10:00  

Izdaje i odgovara: vlč. Marko Rac, župnik

Rkt. Župni ured Sv. Jurja mučenika

 1. Radića 5, Đurđevac

Tel/fax: 048/ 813-430

www.zupadjurdjevac.com