Glasnik župe svetog Jurja br. 261/18

Br. 261/18 – 09.09.2018. – 23. NEDJELJA KROZ GODINU       

Iz Evanđelja po Marku:

„Donesu mu nekoga gluhog mucavca pa ga zamole da stavi na nj ruku. On ga uzme nasamo od mnoštva, utisne svoje prste u njegove uši, zatim pljune i dotakne se njegova jezika. Upravi pogled u nebo, uzdahne i kaže mu: „Effata!“ – to će reći: „Otvori se!“ I odmah mu se otvoriše uši i razriješi vez jezika te stade govoriti pravilno.“

Dragi župljani, suradnici i prijatelji!

Zakoračili smo u mjesec rujan i nakon ljetnog odmora vraćamo se redovitim dužnostima i obvezama. Pred nama je nova školska i vjeronaučna godina, novi planovi, poslovi i aktivnosti. Treba snage, mudrosti i motivacije da ono što treba učiniti donese i zadovoljavajuće rezultate. No, nisu bitni samo rezultati, nego osjećaj da smo učinili ono što Gospodin od nas očekuje.

Kao vjernici osjećamo glad i žeđ za vječnim dobrima i zbog toga ovdje na zemlji molimo Boga da nam bude blizu i želimo da naša župna zajednica nastavi svoj hod kroz vrijeme u spasonosnoj Božjoj blizini. Božja blizina je ljekovita i svaka vrsta nedostataka, slabosti i bolesti pred njom uzmiče. Ako je oštećen vid, on sljepoću pretvara u vid; ako je usporen hod, hromi ustaju i hodaju; ako su u pitanje dovedeni slušanje i govor, on nijemima daje govoriti a gluhima čuti; ako su iz društva isključeni, on ih ponovno vraća u društvo jer zna da čovjek nije čovjek ako mu se uskrati društvo ljudi i prijateljstvo s Bogom. Božja blizina, prema Izaijinim slikama, oživljava i oporavlja cijelu prirodu. Isusovom pojavom među nama oživjela je slika Izaije proroka, a njegova proroštva su se počela ostvarivati.

Čitamo u današnjem evanđeoskom odlomku kako su ljudi jednog gluhonijemog čovjeka doveli k Isusu. Vjerovali su da ga može ozdraviti. I on je vjerovao. Ozdravio je. Iz ove evanđeoske zgode možemo naučiti da vjera doista približava ljude Bogu. Bog je od ljudi uvijek tražio vjeru, a kad ju je našao, sve drugo je činio s lakoćom. Tada su potekli znakovi njegova kraljevstva, a ljudi su još više vjerovali. Tako je s Kristom nastalo čitavo pokoljenje vjernika zvano kršćani.

Što je s našom vjerom? Jesmo li ovih ljetnih mjeseci mislili na Onoga koji daje život i spasenje, ili smo se „odmarali“ i od tih duhovnih obveza? Kako god bilo trebamo poraditi na tome da se Gospodin što više nastani u nama i ozdravi sve što treba biti zdravo. Ovo vrijeme nakon odmora vrijeme je u kojem Bog progovara svojim odabranicima. Pogledao je na nas i očekuje da i mi njega pogledamo, prepoznamo i zajedno s njime gradimo bolji svijet.

Kad je vjeroučitelj na vjeronauku objašnjavao djeci ulogu vjere, rekao je: „Pogledajmo kroz prozor. Nema se što puno vidjeti: ulica, ljudi kako se kreću, a ne znamo odakle dolaze i kamo idu. Da pođemo na prvi kat, vidjeli bismo puno više: cijeli trg i sve ulice koje u nj ulaze. Ako se popnemo na toranj naše crkve vidjet ćemo cijeli naš grad kao na dlanu. Što se više dižemo, više vidimo.“ Tako je i s vjerom; što je jača vjera bliži smo Bogu i svijet izgleda zdraviji, ljepši i sretniji. U evanđeljima je vjera podigla mnoge bolesnike u svijet zdravih i sretnih ljudi. Vjera uzdiže čovjeka. Naša vjera će nas jednom podići tako visoko da ćemo se naći kod Boga u nebu. Tamo je zauvijek i u svu vječnost sretan i blagoslovljen svijet. Tamo Bog otire svaku suzu s naših očiju i uklanja od nas svaku vrstu zla i bolesti.

Molimo Boga da nas oslobodi za odgovornu slobodu iz koje ćemo moći i drugima svjedočiti čudesna Božja djela.


„Gospodine, zoveš me u svoju školu da se učim od tebe. Želiš da budem tvoj učenik. To je škola tvoga Srca. Zoveš me jer znaš da sam umoran i opterećen. Hvala ti na tom pozivu. Hvala što misliš na mene, na moju malenost, na moj umor i moju opterećenost. Otvaram ti svoje srce. Ti ga odmori i utješi.

Gospodine, ti nas zoveš, jer nas voliš. Želiš da budemo s tobom. Nismo samo umorni, nego posrćemo i padamo pod teretom svijeta. Naša srca su nezasitna i pohlepna. Ti nas želiš naučiti blagosti i krotkosti. Blagost i krotkost su prava snaga. S njima mogu biti gospodar svojih poriva koji mi se nameću svojom agresivnošću. Gospodine, želim zajedno s tobom svaki dan kroz ovaj tjedan zahvaljivati Ocu nebeskom za sve što nam je učinio.  

Amen.


Kratke obavijesti:

  • Iduće nedjelje na ŽUPNOJ SV MISI u 09:00 sati je ZAZIV DUHA SVETOGA NA POČETKU NOVE ŠKOLSKE I VJERONAUČNE GODINE. Pozivam djecu i roditelje, posebno djecu koja će se ove godine spremati za svete sakramente (Prvu Svetu Pričest i Krizmu) i njihove roditelje.
  • Iduće nedjelje je proslava Gospe žalosne i proštenje i Sveta misa u našoj KAPELI GOSPE ŽALOSNE U POLJU! Sveta misa će tamo biti u 11 sati, a u 10 sati će biti hodočašće od naše župne crkve pješice do te kapele! Svi se možete priključiti tom hodočašću našoj Gospi!
  • ŽUPNO HODOČAŠĆE U MEĐUGORJE – od 21. do 23. rujna 2018. godine. Cijena hodočašća sa putovanjem, jednim noćenjem i ručkom je 330 kn. Upisi i prijave u sakristiji!
  • Ljetno je razdoblje i vrijeme ljetnih vrućina u kojem ljudi imaju navadu dolaziti u crkvu nedolično obučeni. Crkva je sveti prostor pa vas molim kao župnik da poštujete svetost tog prostora i u crkvu ne dolazite u kratkom, prozirnom ili nedoličnom odijelu, da unaprijed izbjegnemo neugodnu situaciju. To osobito vrijedi kod vjenčanja i ostalih sakramenata.
  • KATOLIČKU ŽENIDBU ŽELE SKLOPITI I DANAS SE OZIVAJU:

Zaručnik Luka Debeljak iz Ferdinandovca i Maja Slavinić iz Đurđevca, Trg hrvatske mladosti 1. Danas se navještaju, a vjenčanje je 22. rujna u Đurđevcu. Ako netko zna kakvu zabranu ili zapreku za ovo vjenčanje, dužan je javiti župnom uredu!

Obiteljski dar darovali su: Ob. Tomrlin Igora, S. Radića 48; Ob. Kuzmić, S. Radića 89a; Jedna obitelj; Ob. Čižmeković, Kr. Tomislava 128; Ob. Fuček, Gajeva 30; Ob. Kucel, Kr. Zvonimira 18.

HVALA SVIM DAROVATELJIMA!


Župne aktivnosti:

         Utorak:  – Marijina legija u 19:30 u župnoj dvorani   

        Srijeda:   – proba Mješovitog župnog zbora u 19:30

         Subota:    – spremanje i čišćenje naše crkve ujutro u 08:00

                                      –  PROBA DJEČJEG ZBORA U 10:30.

 Svim našim župljanima koji ovaj tjedan slave imendan ili rođendan želimo svako dobro i Božji blagoslov!


 UREDOVNO VRIJEME

UTORAK – PETAK: 08:00 – 10:00

Izdaje i odgovara: vlč. Marko Rac, župnik

Rkt. Župni ured Sv. Jurja mučenika

  1. Radića 5, Đurđevac