Glasnik župe svetog Jurja br. 241/18

Br. 241/18 – 15.04.2018. – 3. VAZMENA NEDJELJA

Iz Evanđelja po Luki:

„Nato oni pripovjede ono s puta i kako ga prepoznaše u lomljenju kruha. Dok su oni o tom razgovarali, stane Isus posred njih i reče im: Mir vama! Oni, zbunjeni i prestrašeni, pomisliše da vide duha. Reče im Isus: Zašto se prepadoste? Zašto vam sumnje obuzimaju srce? Pogledajte ruke moje i noge! Ta ja sam! Opipajte me i vidite jer duh tijela ni kostiju nema kao što vidite da ja imam.“

Dragi župljani, suradnici i prijatelji!

Sveti Ivan evanđelist, veliki teolog, koji inače rabi uzvišenu terminologiju, a koja iziskuje pozorno i podrobno tumačenje, u današnjem odlomku njegove Prve poslanice vrlo je konkretan i jasan. Zauzetošću i ljubavlju starca poziva vjernike da ne griješe. Ako pak netko i sagriješi, ‘zagovornika imamo u Isusu Kristu’, jer ‘on je pomirnica za grijehe naše i to ne samo naše nego i cijeloga svijeta’. Kakva razlika u pristupu vjeri od religija gdje se Boga tretira kao, doduše, pravedna ali nemilosrdna suca. Kakva razlika u religijama gdje se spasenje postiže teškom pokorom. Vjera koju nam Krist posreduje po svojim učenicima nalik je na odnos unutar obitelji.

Kada je riječ o tome da je Crkva jedna velika obitelj onda treba priznati kako smo u cjelini još jako daleko od takvog poimanja Crkve. Ne samo oni koji su izvan Crkve nego i njezini članovi Crkvu doživljavaju više kao neku, ako baš ne čisto svjetovnu organizaciju, onda kao tijelo kojemu oni ne pripadaju potpuno, do kraja. Kako inače protumačiti izjave nekih članova Crkve koji u svojim kritikama na račun iste govore: Što Crkva misli? Ili, što bi Crkva htjela? Istina, tu se pod Crkvom uglavnom misli na hijerarhiju.

Ipak, takvo razmišljanje pokazuje nedostatnost crkvenosti, pa niti ne čudi što nema ni duhovnih darova po kojima bismo mogli biti prepoznati od onih koji su stvarno izvan Crkve. To se žalosno stanje prepoznaje u primanju sakramenata. Samo mali broj je onih koji se istinski udube u otajstvo koje primaju i ugrađuju ga u svoj život kao bitne odrednice vjerničkog profila. Ostali pristupaju sakramentima običajno, slavljenički, pa su takvi i rezultati.

Tako se množe rubni kršćani, plijen svakojakih duhovnih zastranjenja kao i ravnodušnosti na području praktičnog života, pa imamo kršćane koji se u ničemu ne razlikuju od pogana koji nikada nisu čuli za svjetlo vjere niti za Isusa Krista.

Zato kad govorimo o onima koji su u manjini i koji su kvasac vjere, u pravom smislu tek oni su članovi velike obitelji koja se zove Crkva. Neka danas bude naša molitva, molitva iz Psalma: „Obasjaj nas, Gospodine, svjetlom lica svoga!“

Ispuni nas svojim svjetlom, pošalji nam ‘Silu odozgo’ – Duha Svetoga, koji će nas ojačati u vjeri da budemo dostojni svjedoci tvoga uskrsnuća Gospodine. Amen.


Najavljujemo hodočasnički izlet:

„SVETIŠTA I GRADOVI ČEŠKE“

(18. – 22. lipnja 2018. g.)

Cijena: 2050,00 kn

Informacije i prijave: Župni ured Đurđevac


Razred Dan i sat Razred Dan i sat
3. a i 3. b UTORAK  u   15:30     8. a   SRIJEDA u  14:30
  3.c UTORAK  u   16:15  8.b   SRIJEDA u  15:15
    8.c i 8.d   SRIJEDA u  16:00

Obiteljski dar darovali su:  Ob. Švaco, Kr. Zvonimira 16; Ob. Piškorec, D. Brvci 8; Anto Lončarić, M. Gupca 81; Ob. Fucak, B. Jelačića 172; Ob. Matanović, Basaričekova 5a; Jedna obitelj.

HVALA SVIM DAROVATELJIMA!


Kratke obavijesti:

  • Iduće nedjelje, dan uoči Đurđeva, u nedjelju 22. travnja 2018., u 16:00 sati u našoj župnoj crkvi održat će se „13. Festival Dobrog Pastira“ pod geslom „Srce Isusovo, dobrote i ljubavi puno“, kojeg organizira naša Varaždinska biskupija. Na Festivalu nastupaju solisti i zborovi mladih Varaždinske biskupije i gosti iznenađenja. Plakat se nalazi na oglasnim pločama. SVI STE POZVANI!
  • Idući ponedjeljak, 23. travnja, svetkovina je sv. Jurja mučenika, zaštitnika naše Župe! Svečanu Sv. Misu u 11:00 sati predvodi prečasni Ivan Rak, kancelar naše Varaždinske biskupije.
  • Iduće nedjelje, nakon župne Svete mise roditeljski je sastanak za roditelje naših Krizmanika!
  • Možete darovati za uređenje crkve za Đurđevo!
  • Pozvani ste na otvorenje izložbe „OTRGNUTO ZABORAVU“, u nedjelju 22. travnja u 11:00 sati u podrum udruge vinogradara grada Đurđevca. Bit će izložene stare fotografije, diplome i drugi uporabni predmeti naših cijenjenih i marljivih đurđevečkih stočara. Izložba će biti otvorena i na Đurđevo. Organizatori: Matija Vogrinčić i skupina entuzijasta i zaljubljenika u đurđevečku povijest.

  • KATOLIČKU ŽENIDBU ŽELE SKLOPITI I DANAS SE OZIVAJU:

Zaručnik Josip Podgornjak iz Đurđevca, I. G. Kovačića 25 i zaručnica Antonija Novaković iz Hampovice. Danas se navještaju, a vjenčanje je 21. 04. 2018. u Miholjancu. Ako netko zna kakvu zabranu ili zapreku za ovo vjenčanje, dužan je javiti župnom uredu.


Župne aktivnosti:

         Utorak:  – Marijina legija u 19:30 u župnoj dvorani     

        Srijeda:   – proba Mješovitog župnog zbora u 19:30

           Petak:   – proba zbora mladih „Iuventus Christi“ u 19:00.

        Subota:    – spremanje i čišćenje naše crkve ujutro u 08:00

– proba Dječjeg zbora u 10:30

     Nedjelja:     – proba Muškog okteta „Sveti Juraj“ u 20:00.


UREDOVNO VRIJEME

UTORAK I PETAK: 17:00 – 18:00

SRIJEDA I ČETVRTAK: 08:00 – 10:00


Izdaje i odgovara: vlč. Marko Rac, župnik

Rkt. Župni ured Sv. Jurja mučenika

  1. Radića 5, Đurđevac

Tel/fax: 048/ 813-430

www.zupadjurdjevac.com