Realnost znanja ili sumrak modernog intelektualizma

most people say

Danas, kad sa skoro svakog LED tv-a vrište narodnjaci, kad se moral mjeri po tome koliko si blizu zaštite vladajuće strukture, dok nam je valuta toliko vrijedna da se decimalnim mjestima mjeri vrijednost kune nasuprot neke održive svjetske valute, gdje je domoljublje postalo duboko precijenjena i jako loše definirana riječ, a riječ dom se veže sve više samo za poklike na stadionima o kojima naknadno bruje mediji u negativnom aspektu, kako shvatiti bit i vratiti iskonsku dobrotu u ljude u kojima je napaćenost i depresija postala ucrtana u DNA mapu svakog stanovnika ove naše zanimljive i nadasve prirodno prekrasne zemlje.


 

Ova regija je postala oksimoron za svaku kombinaciju ljepote i zadovoljstva, i na drugoj strani svega onog čega se ljudi iskonski plaše. Sjećam se svojeg djetinjstva, stare LADE Nive i odlazaka po špeceraj u Mađarsku, to su nekako bila vremena kada sam smatrao da je normalno da neki imaju, neki nemaju, mislio sam da su to sve odnosi koji nastaju zato jer se neki ljudi više trude od drugih – tako su me učili. Mislim da je old school odgoja nesvjesno radio na sistemu da se razvija u djeci strah kako bi razvili neku zamišljenu auru, koja ukoliko djeca budu dobra – a to se izazivalo nekim malo drastičnijim odgojnim mjerama, da će onda stavljanjem istog djeteta na pravi put ta ista aura od malog čovječuljka napraviti dobrog i dobrostojećeg radnika, građana koji će biti visoko moralan, educirana i socijalno prihvatljiv, i sveopće dobar , te da će dobro živjeti i biti imućan. Na krilima ovog odgoja, a ja sam generacija 80′-tih, teško je prihvatiti i pomalo razumjeti ovaj veliki razmak između današnjeg izmišljenog morala u našoj dragoj državi i tako baziranog odgoja.

Zašto se vraćam u povijest, pa mislim da je određenost nekog sustava, ustvari odjek načina odrastanja generacije koja vodi državu. Ovo je jedno zanimljivo polje razmatranje naše sadašnjosti jer morate primijetiti da državu sada vode ljudi iz pedesetih ili šezdesetih godina prošlog stoljeća, ovo je old schol koji je prošao 3 sistema i savladao preobraćenje  morala i to su magistri savladavanja sistema i ne čudi me da smo u banani, takvo iskustvo je nemoguće steći učenjem, to iskustvo vođenja države danas, a prolaskom kroz toliko mijenjanih sistema unutar istog teritorija – je čudo, na svijetu to ni jedna država nema. Država nam je stara 25 godina, a civilizacijski smo u tih 25 godina dostigli jednu Francusku u statusu, možda ne u financijskom smislu ali mi Hrvati smo evoluirali ubrzano, morali smo.

intellectualsZašto analiziram na ovaj način, jednostavno – intelektualizam je izgubio na cijeni, došlo je do inflacije mozga, ušli smo u sumrak modernog intelektualizma iz samo jednog razloga – kapitalizam. Zašto kapitalizam? Razlozi su jako jednostavni , čini mi se da su se prije intelektualci smatrali stupovima društva, mislim da su se cijenile više vrijednosti koje su bile sticane kroz muku, znoj i teško učenje, znanje je bilo manje dostupno – nije bilo wikipedije, nije bilo googlanja, nije bilo e-liječnika, nije bilo e-pravne pomoći, e-vučne službe – ako si htio znanje trebao si ići u centre znanosti (fakultete) i vraćati se sa naučenim znanjem u manje sredine, tj. doma.

Danas, evo osobno sam diplomirao na jednom dobrom sveučilištu, naučio sam koliko sam smatrao da je dovoljno da pokrijem jednu znanstvenu stranu, naučio par stranih jezika, stekao iskustvo, upoznao ljude koji će kao danas oni pedesetostolječnjaci iz ranijeg teksta, voditi ovu državu, intelektualce koje jedu sustavi, i mislim da sam za jednog osamdesetostolječnjaka završio uspješno svoje akademske godine i onda REALLITY CHECK. Nakon završetka faksa, nakon odlaska na posao kako bi svoj entuzijazam i znanje upotrijebio u poboljšanje društva, sebe, obitelji, shvatiš nakon jednog vremena … da te pojeo kapitalizam. Spona ovog pasusa sa prijašnjim je jednostavna, u današnjem društvu kapitalist , kao i u ranijim razdobljima feudalist , ima mogućnost da u masi nesretnih mladih ljudi željnih dokazivanja izabere, ne dovoljno pametnog , ne dovoljno educiranog, nego bilo koga – zašto? Jer je intelektualac preskup i prezahtjevan jer misli.

stroj za odljev mozgaDanas kapitalist izabere onoga koji još nije završio školovanje, danas izabere onog koji dugo nema posao, danas izabere trojicu za cijenu jednog, zašto? Jer su ljudi postali jeftini, egzistencijalno podobni i kreditno prilično opterećeni, pa zašto i ne bi, mora racionalizirati svoje troškove . I šta se dogodi, realnost znanja postane sumrak modernog intelektualizma, zašto? Pa zato jer je relanost jeftinog čovjeka postala bitnija od skupog znanja koje je svuda dostupno. Bole vas, recimo leđa, naravno google i ukucate ”bol leđa” dobijete savjet liječnika, lijek i dobro da vam ne ispišu automatski recept, pa kako će netko mlade liječnike smatrat ozbiljnim intelektualcima kad kvazi-google doc. ima rješenje za sve probleme, jedina je sreća našeg društva da većina starijih bakica ima naviku mjeriti tlak kod doktora opće prakse i ima dosta siromašnih ljudi koji se griju u ambulantama inače bi ambulante bile prazne poput stadiona u HNL-u.  Da se odmah nadovežem, čuo sam i razlog zašto naši stadioni nemaju grijane sjedalice – razlog je da bi svi iz tramvaja i ambulanti prešli na utakmice i ne bi mogli do kasnih sati isprazniti stadione poslije utakmice, to je samo šala na naš ekonomski sustav koji sigurno nešto i govori, ali da ne izgubim nit.

Današnje društvo pati od apetita za kvalitetnim, fali onaj osjećaj divljenja pametnim ljudima, sjećam se kako su me prolazili trnci kada sam išao gledati utakmicu Dinama gdje su igrali „dečki s ..TV”  to nam je bio pojam, današnji klinci ako im se ne sviđa kako igraju igrači, prebace na playstation  i odigraju s istim ekipama na high definition utakmicu, vide igrače i kako bi to ustvari trebalo izgledati, a osjećaju se kao da se ti kepci iz igrica moraju diviti njima jer upravljaju njima … Sve je naopako.

intelektualacZašto je onda kapitalizam uništio intelektualca, zato jer će od današnjice nadalje sve biti mjerljivo samo u jednoj valuti a to je uspjeh stvoren novcem, zato jer djeca neće imati kvalitetne idole koji su uspjeh stekli znanjem i sposobnostima, zato jer će glazba i glazbenici biti izmišljani na The Voice-u , X-factoru i ostalim stvori-me danas show programima, a neće biti zvijezda koje stvara masa, i zato jer ćete novcem morati kupovati ljubav djece koja će na Internetu ili TV-u moći doći do svake informacije koju će onda htjeti naplatiti, ali zbog masovnog kapitalizma će shvatiti da se toga nisu prvi sjetili i da je svijet ispred njih, tada će doći do sigurne depresije i osjećaja manje vrijednosti, ali imamo sreće da još odgajamo djecu kako su nas učili malo jačom stegom i konzervativnije jer iduće generacije koje će dizati naše društvo će biti neizbježno društvo koje će ili donijeti totalni sumrak intelektualizma ili će se izdići iz moralnog sumraka i znanjem osvajati svijet, svakako se nadam da će se dogoditi ovo drugo.

Da bi shvatili sve što sam mislio prenijeti ovaj tekst jedne naše odlične rock grupe (HP) govori puno :

,,Na ovim prostorima, na ovim prostorima
bas lijepih stvari ima, na ovim prostorima

imamo pjesme od kojih duša se steže
imamo gluposti dokle pogled ti seže
imamo žitna beskrajna polja
ali i gladnih koliko te volja

imamo dušu ko aerodrom
I dobar osjećaj za loptu
urođen strah od propuha
imamo najsočnije psovke

Imamo nova kola radi dojma
imamo stav i kad nemamo pojma
dovoljno mržnje, dovoljno inata
za bar još dva, tri rata

na ovim prostorima, na ovim prostorima
baš lijepih stvari ima, na ovim prostorima

specijalitet mog kraja
Je sve ono što razdvaja
Ako si rođen van okvira
Ovdje nećeš naći mira
crkveno se zvono čuje
priziva nove oluje

na ovim prostorima, na ovim prostorima
baš svega ima, na ovim prostorima”

Sretni i zdravi bili.