Tko pod drugim jamu kopa…

IMG 0942

Jučer je u Dječjem vrtiću Maslačak bilo burno. Nakon što su djelatnici Grada detaljno fotografirali ured ravnateljice promijenjene su i brave, a zaposlenici su konačno saznali da je v.d. ravnateljica vrtića Marija Čupen Tomica, odgojiteljica u vrtiću. Ovom je događaju prethodila suspenzija sa radnog mjesta ravnateljice vrtića, Gabrijele Golub, a odluka je bila donesena prošli petak kada je održano Upravno vijeće vrtića. Prema ukupnom razvoju dosadašnjih događaja oko vrtića, slutimo da ova priča neće imati sretan kraj. Samo je pitanje za koga?


 

Da se nešto čudno događa oko vrtića moglo se naslutiti već na drugoj sjednici Gradskog vijeća, kada je Milica Fuček postavila pitanje u kojoj je fazi projekt „Romska djeca od vrtića do škole“, o čemu smo već pisali (link: Druga sjednica Gradskog vijeća). Tada je gradonačelnik objašnjavao da je tekst projekta na engleskom, pa ga je onda dobio na hrvatskom, pa ne može Upravno vijeće donositi samostalno odluke o tako osjetljivom pitanju i na kraju je pozvao vijećnike da dođu u vrtić pogledati prostor koji bi se uredio za tu namjenu i da li je adekvatan, odnosno da li postoji neko bolje rješenje za to.

To je bilo mjesec dana prije zakazanog potpisivanja Ugovora o bespovratnim sredstvima koja daje Europska unija za provođenje projekta. Ugovor je potpisan (link: Sredstva EU fondova u Đurđevcu), a gradonačelnik, iako pozvan, nije prisustvovao tom činu, iako je imao dovoljno vremena da svoje druge obaveze prilagodi ili odgodi kako bi mogao prisustvovati tom svečanom činu.

Ubrzo nakon toga je sazvana sjednica Upravnog vijeća vrtića na kojoj je jedna od točaka i taj projekt, jer je potrebno donijeti odluke o javnim natječajima kako bi projekt mogao krenuti u realizaciju. Međutim, na inicijativu gradonačelnika, sjednica je odgođena, jer je on bio na godišnjem odmoru, a htio bi prisustvovati sjednici.

Nakon povratka sa godišnjeg odmora, gradonačelnik smjenjuje tri člana Upravnog vijeća koji su imenovani od strane osnivača vrtića, tj. Grada. Kako je kasnije u radio emisiji objasnio „da je prošlo gotovo pune četiri godine od proteklog saziva Upravnog vijeća“. Naša napomena, što znači „gotovo“ u toj izjavi: tim članovima mandat ističe 01.02.2014. godine.

Poziv PrelecPoziv LackovicSuočen sa novom situacijom, predsjednik Upravnog vijeća, Branimir Prelec, 16. rujna saziva sjednicu vijeća za 23. rujna, a iz poziva se može vidjeti da je prva točka dnevnog reda „Razrješenje članova Upravnog vijeća imenovanih od strane Osnivača“, dok je druga točka „Konstituiranje Upravnog vijeća…“. Dakle, kako bi kazali, sve je po „PS-u“. Uredno i na vrijeme sazvana sjednica sa točkama dnevnog reda koje su bile potrebne glede novonastale situacije.

Između ostalih točaka dnevnog reda sjednice, bila je i točka „Donošenje odluke o raspisivanju natječaja po projektu „Romska djeca od vrtića do škole“….“.

Ova sjednica se jučer (23.09.2013.) nije održala, jer je gradonačelnik 19. rujna sazvao sjednicu za 20. rujna , dakle „od danas za sutra“ (!?) koju su neki članovi dobili na dan kad se sjednica treba održati. Dnevni red se sastojao od dvije točke dnevno reda: „Izbor predsjednika i zamjenika predsjednika Upravnog vijeća….“ i „Razmatranje aktualne problematike“. Na sjednicu je pozvana i ravnateljica vrtića Gabrijela Golub.

Poziv je interesantan i po tome što se navodi da je sjednica sazvana „temeljem zahtjeva tri člana Upravnog vijeća“ (!?) Da razjasnimo, vijeće broji pet (5) članova, od kojih su tri (3) razriješena, dakle ostala su dva (2). Novi članovi Upravnog vijeća koje su imenovani od strane gradonačelnika, njih troje, ne mogu postavljati zahtjeve jer još nije održana Konstituirajuća sjednica na kojoj oni postaju članovi vijeća. I što sad? Da li je sjednica po tom pozivu legalna?

Taj dan, u petak 20. rujna, ravnateljica vrtića je otišla u Zagreb na sastanak u Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, na koji je pozvan i gradonačelnik. Međutim, naš gradonačelnik se družio sa sudionicima akcije za Europski tjedan kretanja, koji se održavao na glavnom trgu u Đurđevcu, te ležerno igrao šah.

Početkom sazvane sjednice Upravnog vijeća vrtića započinju događaji za koje, za sada, ne vidimo kakve će posljedice donijeti.

Ravnateljica, Gabrijela Golub, na sjednicu dolazi sa svojom opunomoćenom odvjetnicom koja prisutnima daje na znanje da ova sjednica nije legalna, na što gradonačelnik traži da se ona udalji iz prostorije (Gradska vjećnica), jer nije pozvana na sjednicu. Kako ona nije uvažila njegovo tumačenje njezinog prisustva i odbila se udaljiti, gradonačelnik je prekinuo sjednicu i pozvao prisutne da se presele u njegovu kancelariju, ali bez odvjetnice.

Taj „nastavak“ sjednice bio je očito buran, jer su dva člana Upravnog vijeća, koja se očito nisu složila sa takovim radom, dala ostavku. Radi se o Tomislavu Gračanu, predstavniku roditelja i Vesni Šoštarić, predstavnici stručnog odgajateljskog vijeća.

Ostatak Upravnog vijeća, tri novoimenova člana od strane gradonačelnika, Katica Blažok, Kristina Benko-Markovica i Ljiljana Manolić, donose odluku o suspenziji Gabrijele Golub sa radnog mjesta ravnateljice vrtića. Saznavši za ovu odluku, ravnateljici je pozlilo i završila je na Hitnoj medicinskoj pomoći.

Gradonačelnik Grada Đurđevca, Željko Lacković, osjetio je potrebu ovu odluku pojasniti preko lokalnog radija u nedjelju 22. rujna.

Na samom početku, kako smo već napisali, izjavljuje koji su razlozi za smjenom tri člana Upranog vijeća vrtića: „da je prošlo gotovo pune četiri godine od proteklog saziva Upravnog vijeća“, što je pomalo začudna izjava, jer im mandat ističe tek za 4 (četiri) mjeseca, odnosno, 01.02.2014. godine (!?). Niti jednom riječju nije dao naslutiti da su tom prilikom dva člana Upravnog vijeća dala ostavku (!?).

Zatim je „iz rukava“ izvadio stari slučaj od prije više od godinu i pol dana, te krenuo objašnjavati zašto je ravnateljica suspendirana. Radi se o slučaju krađe u trgovačkom centru od strane ravnateljice Gabrijele Golub, a sada je našao dopis policije koji je naslovljen na tadašnjeg gradonačelnika, Slavka Gračana, u kojem se opisuje policijska zabilješka koja je tom prilikom napravljena.

Moramo ovdje napomenuti da se o tome raspravljalo na sjednici Gradskog vijeća 23.02.2012. (link: Burno o aktualnim događanjima). Tada je Gradsko vijeće glasovanjem odlučilo da se o tome više neće raspravljati, a gradonačelnik Slavko Gračan nije nakon toga poduzimao nikakve stegovne mjere prema ravnateljici, niti je podnesena kaznena prijava protiv počinitelja u ovom slučaju. AD ACTA.

Pa kako je moguće da se, nakon toliko proteklog vremena, opet pokreće ovaj slučaj koji je davno zaključen i u kojem niti jedna strana nije poduzimala nikakve sankcije u svezi s time?

To je gradonačelnik pokušao objasniti u svom radijskom nastupu, kad je kazao: „…da se vrtić previše povlači po medijima… pokušaj da se mene kao gradonačelnika konfrotira sa uvođenjem programa „Romska djeca od vrtića do škole“… imao sam svoje viđenje i načine pripreme i provođenja ovog programa…“ . (!?)

Dragi naš gradonačelniče, ovom izjavom ste se sami, ne „kofrotirali“ kako Vi kažete, već kompromitirali, jer je po njoj očito da ste Vi taj koji ima „…svoje viđenje i načine pripreme i provođenja ovog programa…“ unatoč gotovom projektu i potpisanom Ugovoru o financiranju.

Ovdje si još jednom možete preslušati svoju izjavu (Isječak iz Kronike tjedna Podravskog radija emitirane 22.09.2013.):

images/stories/audio/kronika/Kronika_tjedna_22092013_Lackovic.mp3

Ovome možemo dodati i anketu koju ste provodili u vrtiću (link: Vrtić i „transparentnost“ rada Grada) kojom ste također dodatno zbunili roditelje i građane ovog grada, odnosno Vi ste taj koji je stalno nešto propitivao o navedenom projektu i time „zabavljao“ javnost.

Za kraj se možemo upitati koja je sudbina projekta „Romska djeca od vrtića do škole“ obzirom da vrijeme neumitno prolazi, a još se nije započelo sa pripremama i raspisivanjem Javnog natječaja za uređenje prostora i zapošljavanje potrebnih kadrova prema prihvaćenom projektu.