Razgovor s povodom: Verica Rupčić, predsjednica Županijske skupštine Koprivničko-križevačke županije

Verica Rupčić

Prateći nedavnu sjednicu Županijske skupštine, na kojoj je usvojen Proračun za 2017. godinu, svjedočili smo pokušaju rušenja Proračuna od strane nezavisnog vijećnika Željka Lackovića, ali i poruci Franji Caru i Verici Rupčić da su nepoželjni u Đurđevcu koja je očito bila okidač i za neprimjerenu hajku na društvenim mrežama protiv Verice Rupčić koju su sproveli njezini sugrađani i susjedi, odlučili smo se na ovaj intervju sa predsjednicom Županijske skupštine Vericom Rupčić.


 

U 2016. godini preuzeli ste dužnost predsjednice Županijske skupštine KKŽ. Dužnost je ovo koja donosi brojne obveze. Osvrnite se ukratko na rad Županijske skupštine u protekloj godini i što biste posebno izdvojili?

* Na prijedlog moje stranke Hrvatske demokratske zajednice, izabrana sam jednoglasno za predsjednicu Županijske skupštine, što mi je izuzetno priznanje jer su sve političke opcije koje participiraju u ŽS time vrednovale moj dosadašnji rad i ukazale mi povjerenje da budem prva među jednakima. U ovoj godini je održano 5 sjednica Županijske skupštine i doneseno je niz odluka i akata od velikog značaja za našu županiju, odnosno za poboljšanje kvalitete života različitih struktura društva, tj. svih stanovnika županije. Izdvojila bih samo neke: Strategija upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvu Koprivničko-križevačke županije za razdoblje od 2016. do 2020.; Plan zaštite i spašavanja i Plan civilne zaštite za KKŽ; Odluke o ustanovljenju Zajedničkih otvorenih lovišta na području KKŽ; Odluka o stipendiranju studenata s područja Koprivničko-križevačke županije; Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o ustrojavanju Službeničkog suda u Koprivničko-križevačkoj županiji. Usvojili smo Županijsku razvojnu strategiju KKŽ za razdoblje 2014. – 2020. godine; Akcijski plan za socijalno uključivanje Roma u Koprivničko-križevačkoj županiji za razdoblje od 2017. do 2020. g te Socijalni plan Koprivničko-križevačke županije za razdoblje 2016. – 2021.g. Tijekom godine su donesene dvije Izmjene i dopune Proračuna za 2016. godinu te Proračun Koprivničko-križevačke županije za 2017. godinu s projekcijama za 2018. i 2019. godinu. Usvojena su izvješća o radu radnih tijela Županijske skupštine, kao i županijskih institucija za prošlu godinu.

Kada govorimo o radu Županijske skupštine, svjedočili smo nedavno održanoj burnoj sjednici Županijske skupštine na kojoj je usvojen županijski Proračun za 2017. godinu. Što ovaj proračun znači za našu Županiju u nadolazećoj godini?

* Donošenju proračuna je prethodio politički napad od strane nezavisnog vijećnika Željka Lackovića, koji je imao cilj neizglasavanja proračuna, a time i iskazivanje nepovjerenja izvršnoj vlasti-županu i zamjenicima, ali i predstavničkom tijelu-Županijskoj skupštini. Pokušaj nije uspio i proračun je usvojen većinom glasova. Ukupni iznos proračuna je 405,4 milijuna kuna od čega Proračun Županije bez županijskih korisnika iznosi 151 milijun kuna. Važno je naglasiti da je prijedlog proračuna za 2017. godinu utemeljen na zakonskim obvezama županije kao jedinice regionalne samouprave, ugovornim obvezama za 2017. godinu te na procjeni gospodarskog i fiskalnog kapaciteta KKŽ. Planirani prihodi i primici su u iznosu 398 mil. kuna te je planiran i manjak prihoda iz 2016. godine u iznosu 48,7 mil. kuna, s tim da se manjak koji se prenosi u sljedeće razdoblje u iznosu od 55,9 mil. kuna odnosi na planirani manjak Opće bolnice „dr. Tomislav Bardek“ Koprivnica. Proračun je uravnotežen i izrađen s elementima financiranja projekata općina i gradova s ciljem ravnomjernog razvoja županije, kao i prijašnjih godina.

Na posljednjoj sjednici Skupštine javnost je svjedočila napadu na vas i na osobnoj razini. Kao Đurđevčica ste prozvani za donošenje Proračuna koji ne potiče ravnomjerni razvoj Županije, s naglaskom da ne pridonosi razvoju grada Đurđevca. Ima li mjesta takvom prozivanju i kako to komentirate?

* Mučna situacija na sjednici, koju je stvorio član Županijske skupštine, gradonačelnik Đurđevca i saborski zastupnik Željko Lacković, kulminirala je njegovom prozivkom vijećnika Franje Cara i mene, kao Đurđevčana, a bez ikakve osnove i javnom prijetnjom kako smo nepoželjni u gradu Đurđevcu, što je slučaj bez presedana, ne samo u Hrvatskoj, već i puno šire. Njegov cilj je bio rušenje župana te diskreditacija mene osobno, a u njegovoj raspravi je bilo najmanje elemenata vezanih uz sam proračun. Trebao se potruditi i napraviti analizu financijskih pokazatelja sredstava koja su s nivoa županije do sada usmjeravana na područje Đurđevca, Križevaca i Koprivnice: površinu, broj stanovnika, razvijenost i ekonomski doprinos svakog pojedinačno od ta tri grada, a ne paušalno iznositi samo one pokazatelje, koji njemu odgovaraju da bi umanjio elemente kojima se rukovodimo u županiji s ciljem ravnomjernog razvoja svih dijelova. Da nema mjesta Lackovićevim prozivkama jasno govore činjenice o sufinanciranju i financiranju projekata Grada Đurđevca u protekla dva mandata jer život u Đurđevcu nije počeo s Lackovićem, a neće s njim niti završiti. Iz županijskog proračuna je uloženo 31 milijun kuna za školstvo, 17 milijuna za prijevoz učenika, a 10,5 u izgradnju školske sportske dvorane, 7,8 milijuna kuna u vodno gospodarstvu, preko 2,5 milijuna za katastarsku izmjeru; 1,4 milijuna kuna za kulturu; 1,3 milijuna kuna za ogrjev, 915 tisuća kuna za gospodarenje otpadom, 725 tisuća kuna za poduzetničke zone, 690 tisuća kuna za regionalni razvoj i kapitalne pomoći, 521 tisuća kuna za turizam, 100 tisuća kuna za odorizacijsku plinsku stanicu te cca milijun kuna za izgradnju rotora na Novom Selu. I sve te brojke iznesene na sjednici su ga očito iritirale jer se nije potrudio prikupiti podatke.

I onda Ž. Lacković nije birao riječi. Išao je na osobnu razinu, a to najviše govori o njemu samome.

Kroz sve godine mojeg političkog djelovanja, naglašavam isključivo političkog jer se to ne odnosi na moj poslovni angažman, zalagala sam se za projekte u Đurđevcu, kako s nivoa županije, tako i središnjih tijela države. Za Đurđevac sam napravila i dala jako puno pa pitam; zar sam zato nepoželjna u gradu, koji sam smatrala svojim?

Podsjetit ću samo na neke činjenice: 2006.g. je mojim osobnim angažmanom s državnog nivoa u Đurđevac “stiglo” 4 milijuna kuna za rekonstrukciju pročistača otpadnih voda i dovršetak kanalizacijske mreže u Đurđevcu. Pribavila sam inicijalna sredstva za lift u đurđevačkoj knjižnici u visini 25.000 kuna. Inicirala sam i uz moje osobno zalaganje je Picokijada dobila status trajnog nematerijalnog kulturnog dobra RH. Dala sam svoj osobni doprinos kod prezentacije i ostvarenja titule EDEN – Europske destinacije izvrsnosti u očuvanju nematerijalne kulturne baštine Đurđevca. Podsjetit ću: dala sam podršku gradonačelniku Lackoviću u kolovozu 2015.g. na konferenciji za medije, zbog čega sam imala velikih neugodnosti i problema u svojoj stranci. Tada je ukazao na problematiku nedostataka u zdravstvenim uslugama za stanovništvo Đurđevca i đurđevačke Podravine: potrebu za drugim timom Hitne medicinske pomoći, za specijalistom medicine rada i kvalitetnijom organizacijom dolazaka specijalista rendgenologa radi pravovremenog očitanja RTG snimki. Istine radi, činjenica je da sam upravo ja na 22.sjednici Županijske skupštine, uvrstila točku na dnevni red na prijedlog Ž. Lackovića o izmjeni Odluke o minimalnim cijenama korištenja sportskih dvorana kojima je osnivač županija te je cijena smanjena s 300 na 200 kuna, kako je on i tražio. S tim da predlagač Lacković nije u tom trenutku prisustvovao sjednici jer je istu napustio. Postavlja se pitanje: kojim pravom me proziva da mi nije važno koliko naša djeca plaćaju dvoranu uz spočitavanje moje naknade, koja je regulirana županijskim Statutom i koju zaradim svojim radom i djelovanjem, nitko mi ju ne poklanja, niti koga zakidam. I sve to izgovori čovjek koji je javno najavio kako je prošla era gradonačelnika volontera (“Podravski list”) pa uz to prima i saborsku plaću! I koji se zaklinje u svoju preveliku ljubav za Đurđevac, a sjedište poduzeća i odvjetničkog ureda, prema dostupnim službenim podacima (http://lackovic-rukavina.hr/), ima u Zagrebu, a ne u Đurđevcu.

Javno izrečena i dalje učestalo ponavljana poruka kako sam nepoželjna, da sam “persona non grata” u Đurđevcu dovoljno govori o svađalačkoj i omalovažavajućoj politici koju Lacković vodi. Posvađati se sa svima, eliminirati sve neistomišljenike – to je politika razaranja, a ne građenja. Jedan čovjek nije oličenje niti grada, niti ljudi, niti politike. Nadam se da u Đurđevcu neće prevladati jednoumlje jer na političkoj sceni participiraju različite političke opcije: HDZ, SDP, HNS i druge. I sve ih treba poštivati, kao i sve ljude, svakog čovjeka. Treba poštivati različitost i okupljati, a ne rastjerivati ljude.

Politika koja se vodi po principu “prije mene ništa, poslije mene potop” nije dobra, niti dugoročna, a iza sebe ostavlja pustoš.

Želim reći da sam prije 38 godina Đurđevac izabrala za mjesto svojega življenja jer sam Podravka po rođenju i opredjeljenju. Rođena sam u Budančevici, a dio djetinjstva i mladosti sam provela u Bjelovaru, što mi se spočitava kao krimen. Volim Đurđevac, iako se čini da mi ovdje nije mjesto jer me čelni čovjek javno izvrgava progonstvu. Sugrađanima koji su pokrenuli hajku protiv mene na društvenim mrežama želim reći: neka se malo okrenu i zagledaju u sebe i svoje živote. Neka se neki od njih prisjete svoje prošlosti; neka svoju energiju usmjere u pozitivnom pravcu, neka se potrude njegovati čovječnost bez laži, mržnje i zavisti, ako su to u stanju. Možda pronađu sebe i smisao života.

Istine radi, želim naglasiti da je na web portalu objavljen tek dio onoga što sam rekla na kraju sjednice Županijske skupštine, moja izjava je izvučena iz konteksta. U afektu nakon javno izrečene prijetnje gradonačelnika Lackovića rekla sam da me je sram što živim u Đurđevcu, odnosno da nije kriv grad pa me je zapravo sram što živim u gradu kojemu je na čelu čovjek koji je u stanju javno protjerivati sve koji ne misle kao on i kojima ne može naređivati. To mediji nisu prenijeli, kao ni nastavak Lackovićeve tirade s uvredama i psovkama upućenima predstavnicima pozicije, koji su glasali za proračun i županijskim stručnim službama, što je uslijedilo po završetku sjednice, a neki novinari su to i snimili. Pitam se hoće li nastaviti s progonom svih neistomišljenika pa tako isprazniti grad?

Ja uvijek nastojim u ljudima naći nešto dobro i pozitivno pa poručujem svima koji djeluju na ovakav način: uvijek u svemu treba imati mjeru. Svaki čovjek bi trebao imati osnove kulture, a političari svakako i političke kulture. Uvijek je važno sačuvati svoje dostojanstvo, ali i dostojanstvo svakog čovjeka.

Predsjednica ste i županijskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova koje je jedno od najaktivnijih u Hrvatskoj. Recite nam nešto o samom radu Povjerenstva te o planovima za sljedeću godinu.

* Županijsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova puno radi i provodi niz kontinuiranih aktivnosti, o čemu sa redovito izvještavam javnost. Kao najvažnije aktivnosti u ovoj godini, a s kojima ćemo nastaviti i u narednoj godini izdvojila bih suradnju s udrugama, uspješno provedenu humanitarnu akciju MOBILNI=UKLJUČENI u kojoj smo prikupili financijska sredstva i kupili podiznu rampu za potrebe prijevoza osoba s invaliditetom na području cijele županije, koju smo prezentirali javnosti nakon ugradnje u kombi vozilo. Iduće godine ćemo biti suorganizatori Udruzi za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama “Latice” u humanitarnoj akciji “Darujte osmjeh laticama”. I naš najvažniji jedinstveni projekt Festival žena iz ruralnih područja KKŽ provodimo i dalje s ciljem umrežavanja žena i jačanja njihovog položaja u našem društvu. Budući da su pred nama lokalni izbori, nastavljamo s kampanjom “Politika treba žene”, kojom želimo senzibilizirati političku javnost na potrebu veće participacije žena u izbornom procesu, odnosno na poštivanje zakonske odredbe o 40%-tnom učešću podzastupljenog spola na izbornim listama, ali i u predstavničkim i izvršnim tijelima na lokanoj razini.

U ovoj godini ste preuzeli i dužnost potpredsjednice županijskog Antikorupcijskog povjerenstva koje je nedavno na poseban način obilježilo Međunarodni dan antikorupcije. Koje su sve aktivnosti provedene?

* Cilj Antikorupcijskog povjerenstva je podizanje svijesti o važnosti uloge građana i uloge osobne odgovornosti u stvaranju društva s nultom tolerancijom na korupciju. Najvažnija aktivnost je bilo raspisivanje javnog natječaja te svečanost, kojom je naše županijsko Antikorupcijsko povjerenstvo na jedinstven način obilježilo Međunarodni dan borbe protiv korupcije. Tom prilikom su podijeljene nagrade učenicima čiji su radovi izabrani kao najbolji na natječaju „Moja Županija bez korupcije“. Važna je poruka mladih ljudi, koji su ozbiljno shvatili temu natječaja, a time i problem korupcije u našem društvu.

Koja je vaša poruka na kraju još jedne godine, u ovo blagdansko vrijeme?

* U ozračju blagdana želim poslati poruku svima: drage moje i dragi moji – neka vam srca budu ispunjena dobrotom, mirom, blagošću, tolerancijom, opraštanjem i zajedništvom, koje nam je osobito potrebno. Ali ne samo u vrijeme blagdana, već u svim danima naših života. Kaže se da se veličina čovjeka očituje u opraštanju. Želim vam dobro zdravlje, puno ljubavi za bližnje, mir, sreću i uspjeh u svemu što činite i što vam je važno. U blagdanskom duhu, u svojoj duši i svojoj osobnosti svima sve opraštam jer u svom srcu nosim samo MIR I DOBRO.