Đurđevčice predstavljale Županiju i osvojile zlatnu plaketu na 15. Susretu hrvatskih malih vokalnih sastava

Proteklog je vikenda u Sisku održan 15. Susret hrvatskih malih vokalnih sastava, nacionalna manifestacija posvećena bogatstvu vokalnog stvaralaštva, na kojemu su Županiju predstavljale Đurđevčice te za svoj nastup osvojile zlatnu plaketu.

Đurđevčice su nastupile u kategoriji foklornih malih sastava i komornih zborova, i to s programom u a capella izvedbi i uz pratnju tamburaškog sastava KUD-a Petar Preradović Đurđevac.

Susret je organizirao Hrvatski sabor kulture, krovna udruga kulturno-umjetničkog amaterizma koji ove godine svečano obilježava 70. obljetnicu uspješnog rada. Nastupilo je čak 25 vokalnih sastava iz 11 hrvatskih županija i gostujuća pjevačka skupina „Češke besede“ Sisak, a više od 350 pjevača sudionika svoj su nastup na Susretu morali izboriti pobjedom na županijskim smotrama tijekom godine.

Atraktivnosti dvodnevnog programa, osim kvalitete izvedbi, doprinijela je i raznolikost kategorija vokalnih sastava s repertoarom pjesama od izvornog folklora do slobodnih stilova i žanrova. Cilj Susreta bilo je razvijanje i njegovanje tradicionalnog pjevanja u manjem sastavu, prikaz dostignuća i najvrjednijih ostvarenja amaterskog pjevanja, razvijanje kritičkog odnosa prema glazbenim vrijednostima, stimuliranje glazbenog stvaralaštva i amaterskog rada te međusobno upoznavanje i zbližavanje.

Izvedbe sudionika ocjenjivalo je Stručno povjerenstvo u sastavu: Irena Miholić, Krunoslav Šokac i Luka Vukšić koji su odlučili o najuspješnijim izvedbama u svakoj od 4 kategorije koncertnog programa. Priznanja i nagrade navodimo po kategorijama:

KATEGORIJA IZVORNE PUČKE GLAZBE
1.NAGRADA: Ženska pjevačka skupina KUD-a „Sv. Antun“, Zadobarje
2.NAGRADA: Muška pjevačka skupina „Starotopoljani“, Staro Topolje
3.NAGRADA: Ženska skupina KUD-a „Vrbje“, Vrbje
PRIZNANJA
Pjevačka skupina „Ivančice“ KUD-a „Kupljenovo“, Kupljenovo
Ženski pjevački sastav KUD-a „Pleso“, Velika Gorica
Ženski vokalni sastav „Rudarice“ KUD-a „Rudar“, Glogovac
Mješovita pjevačka skupina KUD-a „Bektež“, Bektež
Muška vokalna skupina KUD-a „Katruže“, Ivanovec
Pjevačka skupina KUD-a „Požeška dolina“, Požega
Pjevačka skupina „Hrvatska žena“, Garešnica

KATEGORIJA FOLKLORNIH MALIH VOKALNIH SASTAVA I KOMORNIH ZBOROVA
ZLATNE PLAKETE
Ženski vokalni sastav „Kraluž“, Budaševo (Broj bodova: 92,6)
Ženski vokalni sastav „Đurđevčice“ KUD-a „Petar Preradović“, Đurđevac (Broj bodova: 92,3)
Folklorna družina „Vuga“, Karlovac (Broj bodova: 90,6)
SREBRNE PLAKETE
Mješovita vokalna skupina GKC-a „Medjuwodje“, Garešnica (Broj bodova: 82,6)
Ženska vokalna skupina „Pajdašice“ KUD-a „Anka Ošpuh“, Ludbreg (Broj bodova: 82,6)
Ženska vokalna skupina KUU-a „Veseli Međimurci“, Čakovec (Broj bodova: 81,0)
BRONČANE PLAKETE
Ženska vokalna skupina „Koledarice“ KUD-a „Preporod“, Dugo Selo (Broj bodova: 76,6)
Mali vokalni sastav „Mihe“, Rovišće (Broj bodova: 76,3)

KATEGORIJA KLASIČNE GLAZBE
ZLATNA PLAKETA
Vokalni ansambl „Sakcinski“, Ivanec       (Broj bodova: 93,3)
Cantus ante omnia, Zagreb (Broj bodova: 93,3)

KATEGORIJA SLOBODNIH STILOVA I ŽANROVA
ZLATNA PLAKETA
Gospodnetić singers – Glazbeni klub Lisinski, Zagreb (Broj bodova: 93,7)
Muška klapa „Kolapjani“, Sisak (Broj bodova: 90,0)
SREBRNA PLAKETA
Ženski vokalni sastav „Kušlec“, Konjščina (Broj bodova: 86,7)Ženski vokalni sastav KUD-a „Podravka“, Koprivnica    (Broj bodova: 82,7) BRONČANA PLAKETA
Muška vokalna skupina PZ-a „Sveti Juraj na Bregu“, Pleškovec (Broj bodova: 73,0)